Argentinský diktátor dostal doživotí

Buenos Aires - Bývalý argentinský diktátor Jorge Rafael Videla dostal doživotní trest. Soud v argentinské Cordóbě ho uznal vinným ze zločinů proti lidskosti. Videla v Argentině vládl na přelomu šedesátých a sedmdesátých let, v době, kdy vojenská diktatura tvrdě potírala své oponenty. Videla se k odpovědnosti za zločiny přiznal, soudní proces ale označil za odplatu tehdejších poražených, kteří nyní zastávají posty ve vládě.

„Soud prohlašuje, že zde přítomný Jorge Rafael Videla je zodpovědný a spoluodpovědný za nařízení mučení ve 32 případech a za úkladnou vraždu ve 29 případech,“ oznámil doživotní trest pro Videlu soudce Jaime Diaz Gavier. Ke zločinům došlo v roce 1976, kdy se diktátor Rafael Videla při vojenském převratu ujal moci.

Videla a vojenská junta vládli od roku 1976 do roku 1981. Za tu dobu režim potíral své odpůrce, údajně zmizelo až 30 tisíc lidí. Videla byl na doživotí odsouzen už v roce 1985. Dostal ale milost, v dalším procesu byl obviněn z krádeží dětí. Potomky svých odpůrců dával k nucené adopci. Videla ale takzvanou špinavou válku obhajuje, prý chtěl zemi ochránit před terorismem.

Videla na sebe vzal během procesu zodpovědnost. Soud ale nepovažuje za spravedlivý. „Dříve poražení nepřátelé teď dokončili své plány. Řídí naši zem a mluví o lidských právech, která sami porušují. Chtějí tu zavést marxismus,“ tvrdí. Bývalý generál se označil za politického vězně a uvedl, že civilní soud v Córdobě neuznává.

Soud za zločiny junty potrestal dalších 17 představitelů tehdejšího režimu. Na verdikt netrpělivě čekali odpůrci diktátora. Před soudní budovou se jich sešly stovky, většinou šlo o ženy, které ztratily muže a syny. „Byl to sadistický, strašlivý, děsivý režim. Mám štěstí, že jsem přežila, ale ztratila jsem hodně blízkých. Dnes se raduji a slavím náš triumf,“ říká bojovnice za lidská práva Maria del Socorro Alonsová.