Koukejte sportovat! vyzvala Brity královna

Londýn - Britská královna Alžběta II. ve svém vánočním poselství povzbudila Brity ke sportování a aktivitě. Královna také zdůraznila význam sportu při budování společenství a vytváření souladu a vyzdvihla rovněž roli dobrovolníků. Výňatky z jejího projevu, které zveřejnil Buckinghamský palác, doplňují snímky královniných vnuků, princů Williama a Harryho při fotbalu s africkými sirotky.

„V městských parcích i na venkovských trávnících po celé zemi se bezpočet tisíců lidí každý týden věnuje sportu a pohybu všeho druhu anebo aspoň povzbuzuje druhé,“ řekla panovnice, která sama jezdí na koni a jejíž mnozí příbuzní sportují. Manžel Philip stejně jako syn Charles a jeho synové William a Harry jsou hráči póla. Vnučka Zara Phillipsová je špičková jezdkyně na koni a nedávno oznámila zasnoubení s ragbystou Mikem Tindallem.

Královna Alžběta občany o Vánocích oslovuje od roku 1952 v rozhlase, od roku 1957 pak i v televizi. Proslovy si píše sama a jsou jednou z mála příležitostí, při níž vyslovuje vlastní názor, nekonzultovaný s vládou. Letošní poselství bylo natočeno v kapli paláce Hampton Court u Londýna a vysílat se bude v 16:00 našeho času na Boží hod v rozhlase a televizi a bude také na kanále královské rodiny na YouTube.