Ministři EU: Sbližování s Lukašenkovým Běloruskem je k ničemu

Londýn – Ministři zahraničí České republiky, Polska, Německa a Švédska vyzvali Evropskou unii, aby zastavila své sbližování s Lukašenkovým Běloruskem. Podle dopisu, který do Bruselu poslali, je pobouřily nedělní běloruské volby, které poznamenaly násilnosti a volební machinace. Evropská unie a Spojené státy už ve čtvrtek požádaly o okamžité osvobození prezidentských kandidátů a demonstrantů, které policie po volbách pozatýkala.

„Evropa nic takového neviděla léta. Kombinace volebního podvodu a tvrdých represí nám připomíná zavedení stanného práva v Polsku v roce 1981,“ napsali ve společném dopise Karel Schwarzenberg, Radek Sikorski, Guido Westerwelle a Carl Bildt. Dopis dnes zveřejnil list International Herald Tribune.

Dopis šéfů diplomacie čtyř zemí Evropské unie:

„Pokračování v pozitivních diskusích s panem Lukašenkem je v tomto momentě ztrátou času a peněz. On si vybral a jeho výběr je proti všemu, co představuje Evropská unie. Musíme nyní prohloubit naši diskusi s demokraty a s těmi, kdo ve vládě nesouhlasí s fatálnímu obratem, který nabrala jejich země.“

Ve společném komuniké Evropská unie a Spojené státy už ve čtvrtek pohrozily „přezkumem“ vztahů s Běloruskem a požadovaly okamžité osvobození prezidentských kandidátů a všech více než 600 demonstrantů, kteří byli po volbách uvězněni. Vztahy s Běloruskem se mají koncem ledna řešit na schůzce ministrů zahraničí Evropské unie.