Obliba psů v Číně roste: K večeři si je dopřává stále méně lidí

Peking - Prudký růst životní úrovně mění život a zvyky Číňanů ve všech ohledech. Třeba i v postoji ke psům. Ze suroviny pro tradiční čínské pokrmy se mění v domácí miláčky, o které jejich majitelé vzorně pečují. Specializovaných obchodů s potřebami pro psy přibývá raketovým tempem. Ještě před dvaceti lety byli přitom psi v Pekingu zakázaní. Dnes je jich tu zaregistrováno přes 900 tisíc a jejich počet roste o deset procent ročně.

Li Süe-tchao a jeho miláček, desetiměsíční fenka Rose. Šestatřicetiletý makléř patří k rychle rostoucí skupině nové čínské střední vrstvy, která objevila lásku ke psům. Na jídle, pamlscích a hračkách pro Rose utratí Li měsíčně asi pět tisíc korun, což je i dnes měsíční mzda pro stamiliony Číňanů. O víkendech ji vozí na procházky za Peking. Psi jako mazlíčci jsou v Číně novým trendem. Donedávna je lidé chovali hlavně pro hlídání, pastevectví nebo jako součást čínské kuchyně.

Li Süe-tchao, majitel psa:

„Pes je důležitou součástí mého života. Když se vracím udřený z práce, Rose na mě skáče. Ukazuje mi tak lásku. Nic nepožaduje. I když ji pořádně nenakrmím, nestěžuje si.“

V rok starém psím parku a hotelu u Pekingu hlídají a trénují psy jejich zaneprázdněných majitelů. Roční členství tady přijde na šest tisíc korun a klub má přes pět tisíc členů. Za ubytování, jídlo a výcvik se platí zvlášť. V době natáčení je tady 200 psů. „S rostoucí životní úrovní lidé začínají mít i duševní nároky. Roste v nich láska ke psům a vůbec věnují zvířatům více pozornosti. Psi se stávají členy rodin, lidé je více milují,“ řekla veterinářka Fan Lin.

Ve městech se cvičí budoucí psí kadeřníci. Vedle kadeřnictví existují restaurace pro psy, psí masérny, bazény nebo kina, kam si svého mazlíčka můžete přivést.

To vše vytváří desetitisíce nových pracovních příležitostí. „Stále více lidí chová psy a potřeba obchodů pro psy nebo psích kadeřnictví roste. Mnoho bezdětných rodin má psy. Náš trh je obrovský. Před deseti lety bylo v Pekingu asi 10 specializovaných obchodů, dnes je jich tu přes tisíc,“ podotkl učitel Jang Mej-jün.

Co se týče prodeje pokrmů z psího masa v restauracích, i tady se pro čtyřnohého přítele člověka blýská na lepší časy. Čínští zákonodárci projednávají zákaz jezení psů v celé zemi.