Děda Mráz odstřihl statisíce Rusů od proudu

Moskva - Evropskou část Ruska dnes ráno pokryl ledový příkrov, který způsobil rozsáhlé výpadky v dodávce elektřiny a vážně narušil dopravu. Především ruskou metropoli zastínil nápor zimy, k udržení pořádku tu byly povolány policejní posily. Bez proudu se v Rusku ocitlo přes 300 tisíc lidí. Příčinou potíží byl silný vítr, vydatné srážky a teploty kolem nuly. Namrzající déšť pokryl těžkou vrstvou ledu elektrické vedení a na mnoha místech dráty přetrhal. V Moskvě led na téměř 60 místech přetrhal tramvajové a trolejbusové vedení a veřejná povrchová doprava se ve velké části města zastavila. Bez proudu je čtrnáct moskevských nemocnic, které využívají záložní zdroje elektřiny. Meteorologové varují, že město začal svírat ledový krunýř. Ten během dne vyvolával další vážné dopravní komplikace. Výpadek elektřiny vyřadil z provozu i velké moskevské letiště Domodědovo. Dodávky se podařilo obnovit až po dvanácti hodinách a dnes večer SEČ letiště postupně znovu zahajuje provoz.

Ředitel moskevské meteorologické služby Alexei Lyakhov:

„Teploty se pohybují kolem nuly a do toho pořád prší. V příštích dnech se to pravděpodobně nezmění.“

Podle hlášení policie dnes v Moskvě pod tíhou sněhu spadlo na 2 tisíce stromů, jednu ženu padající kmen usmrtil. Do ulic vyjely týmy hasičů a snažily se odklidit stromy v místech, kde bránily veřejné dopravě. Šéf ruské federální letecké agentury Alexandr Něraďko dnes v ruské televizi oznámil, že nepřízeň počasí úplně nebo částečně ochromila provoz osmi ruských letišť od Chabarovska po Moskvu.

Taxikáři zneužili situace zoufalých cestujících

Po výpadku zůstalo v terminálech Domodědova několik tisíc bezradných lidí. Nefungovaly odbavovací ani informační systémy, některá přistání musela být převedena na další moskevská letiště Šeremeťjevo a Vnukovo. Nefungovalo ani havarijní nouzové osvětlení a jediným zdrojem světla byly obrazovky zapnutých mobilních telefonů v rukou cestujících. Atmosféru beznaděje završilo nefungující topení. Veřejně osvětlení navíc zhaslo i v prostorách letištních parkovišť a na příjezdových komunikacích, kde situaci zkomplikovaly vyvrácené stromy a padající větve. Nefungoval ani elektrický vlak spojující letiště s městem, taxíky zdesateronásobily sazby za odvoz uvízlých osob z letiště.

Moskevská radnice ráno z obavy před panikou a chaosem povolala do služby policejní posily, které dohlížejí na pořádek na letištích, nádražích a v hlavních dopravních uzlech. V okolí Moskvy zůstalo bez proudu na 100 tisíc lidí, přerušení dodávky elektřiny způsobilo i výpadky v železničním spojení mezi metropolí a Petrohradem.

Náporem zimy trpí i Nižegorodská oblast východně od Moskvy, kde dnes zůstalo bez elektřiny rovněž 100 tisíc lidí. I zde noční vichřice doprovázená ledovým deštěm poničila dálkové vedení elektrického proudu, které zásobovalo elektřinou přes 200 měst a obcí. Uzavřeno je i mezinárodní letiště v Nižním Novgorodu.

Ruské ministerstvo pro mimořádné situace varovalo, že během dnešního dne se může dál výrazně zkomplikovat povětrnostní situace v okolí Moskvy a Petrohradu, v Povolží a na Dálném východě.

Ilustrační foto
Ilustrační foto