Do Chodorkovského nám nemluvte, vzkazuje Moskva Západu

Moskva - Ruské ministerstvo zahraničí dnes obvinilo Spojené státy a země Evropské unie, že se pokoušejí ovlivnit soud s uvězněným bývalým ropným magnátem Michailem Chodorkovským, a označilo tyto snahy za nepřijatelné. Odmítlo také náznaky Západu o tom, že kauza Chodorkovskij je příkladem ruské selektivní justice. Washington ústy ministryně zahraničí Hillary Clintonové vyjádřil pochybnosti o dodržování lidských práv v Rusku a Berlín rozhodnutí soudu označil za krok zpět.

Moskevský soud v pondělí uznal vinu Chodorkovského a Lebeděva z praní špinavých peněz a ze zpronevěry majetku někdejšího koncernu Jukos. Ostře sledovaný proces, v němž jde o krádež 218 milionů tun ropy v letech 1998 až 2003, ruská opozice považuje za politicky vykonstruovaný.

Vyhlášení Spojených států a Evropské unie o kauze Chodorkovského a jeho společníka Platona Lebeděva jsou nepřijatelným nátlakem na soud, uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. „V souvislosti s prohlášeními, která zazněla ve Washingtonu a řadě hlavních měst Evropské unie kvůli procesu s Michailem Chodorkovským a Platonem Lebeděvem, bychom chtěli znovu zdůraznit, že tato otázka je v kompetenci soudního systému Ruské federace. Pokusy o nátlak na soud jsou nepřijatelné,“ zdůrazňuje prohlášení ruské diplomacie.

Bývalý ruský ropný magnát Michail Chodorkovskij před soudem
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24