Nového velvyslance USA už letos mít nebudeme

Washington - Americký prezident Barack Obama bude muset znovu nominovat kandidáta na velvyslance USA v České republice, kterého Praha postrádá již téměř dva roky. Senát totiž do konce funkčního období současného Kongresu nestačil projednat Normana Eisena, jehož šéf Bílého domu navrhl na konci června, a nominaci prezidentovi vrátil. Obama ji nyní bude muset podat znovu - může se rozhodnout pro stejného, nebo jiného kandidáta. Nový Kongres zasedne na začátku ledna.

Eisen je Obamovým poradcem pro etiku. Jeho kandidatura se ale v Senátu zadrhla kvůli podezření, že se nezachoval příliš eticky při předloňském odvolání vysoce postaveného úředníka, který kritizoval prezidentovy spolupracovníky.

Stejný osud jako Eisenovu nominaci potkal například i návrhy na velvyslance v Salvadoru, Černé Hoře či Bruneji. Kromě toho Senát nestačil projednat nominace mnoha soudců, ale třeba i kandidaturu nositele Nobelovy ceny za ekonomii Petera Diamonda do rady guvernérů americké centrální banky. Místo velvyslance v Praze je volné od loňského 20. ledna, dosud nejdéle. Republikán Richard Graber odjel poté, co se ve Spojených státech vyměnila administrativa. Nyní je nejvýše postaveným diplomatem na americké ambasádě v Praze chargé d'affaires Joe Pennington.

Mnoho nominací se zdrželo kvůli taktice republikánů znepříjemňovat život nové demokratické administrativě. Někteří komentátoři mají za to, že v novém Kongresu by jejich schvalování již mohlo být snazší. Republikáni totiž v nedávných parlamentních volbách ovládli Sněmovnu reprezentantů, a budou tak s Obamovou vládou bojovat spíš tam než v Senátu.

/*json*/{"map":{"lat":50.087223723558,"lng":14.401134252548,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":50.087078,"lng":14.401196,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Joe Pennington
Zdroj: Wikipedia
Autor: ČT24