Austrálie bojuje s největšími povodněmi za půl století

Brisbane - Severovýchod Austrálie stále bojuje s ničivými záplavami. Ze svých domovů už se kvůli tomu muselo evakuovat na tisíc lidí a hladina vody na většině míst dál stoupá. Ve státě Queensland voda zaplavila zhruba 300 silnic a některá města úplně odřízla. Zaplaveny byly i dvě hlavní dálnice do queenslandské metropole Brisbane. Zničeny byly mimo jiné pole se slunečnicemi a bavlníkové plantáže, které se v současné době vzpamatovávaly z měsíců sucha. Přívalové lijáky přinesl do oblasti o víkendu tajfun Tasha. Stav přírodní katastrofy platí v 38 regionech.

Z městečka Theodore byli evakuováni všichni obyvatelé a nyní v něm hlídkuje jen několik policistů. Pod vodou jsou též lokality Chinchilla a Dalby. Na evakuaci se připravují také další dvě města v Queenslandu, Emerald a Bundaberg. Velkou část lidí ze zaplavených oblastí přepravily armádní vrtulníky. Policie prý zatýká lidi, kteří se vydali do zasažených oblastí, a pak potřebují pomoc záchranářů.

Na některých místech v queenslandském vnitrozemí jde o největší povodně za posledních 50 let. Město Brisbane zažilo nedeštivější prosinec za posledních 150 let.

Video Reportáž Pavla Šimka
video

Reportáž Pavla Šimka

Reportáž Pavla Šimka

Události - 29. 12. 2010

Austrálie se potýká s povodněmi

Přestože intenzivní deště na některých místech ustaly, hladiny řek stoupají. Meteorologové před záplavami varovali také další lokality na březích řek, kudy si voda razí cestu k moři. Hladina vody při těchto záplavách nejspíš zůstane dlouho vysoká. V některých oblastech to může podle krizového štábu znamenat spíše týdny než dny. Lidé, kteří opustili svůj majetek, proto musí být velmi trpěliví.

Julia Gillardová, australská premiérka:

„Dokud voda neopadne, nebudeme znát celkovou výši škod. Už teď ale mohu říci, že federální vláda bude spolupracovat s queenslandskou na obnově důležité infrastruktury.“

Podle australské premiérky Julie Gillardové australské úřady na pomoc obětem povodní uvolní milion australských dolarů (asi 19,5 milionu korun). Ekonomové odhadují, že ztráty v zemědělství a důlním průmyslu způsobené povodněmi mohou dosáhnout sedmi miliard australských dolarů (asi 136 miliard korun).

Povodně také postihly uhelný průmysl, klíčové odvětví v Queenslandu. Dva největší australské exportní terminály už oznámily, že kvůli záplavám omezují provoz.