Novým americkým velvyslancem v Česku je Norman Eisen

Washington – Po téměř dvou letech bude mít USA v Praze svého velvyslance, neboť prezident Barack Obama ve středu přímo bez souhlasu Senátu jmenoval velvyslancem v České republice Normana Eisena. Využil tak situace, kdy Kongres v původním složení končí a nový zasedne na začátku ledna. Jmenování velvyslance bez souhlasu Kongresu je ale časově omezené. Jmenování Eisena dnes uvítala česká diplomacie.

Norman Eisen pracoval jako Obamův poradce pro etiku. Jeho kandidatura se ale v Senátu zadrhla, protože Eisen čelí podezření, že se nezachoval příliš eticky při předloňském odvolání vysoce postaveného úředníka, který kritizoval spolupracovníky prezidenta. Šlo o generálního inspektora Společnosti pro národní a komunitní služby Geralda Walpina. Obama jej odvolal v červnu 2009.

Eisen pak odvolání vysvětloval v Senátu a již tehdy ho za jeho roli v případu kritizoval republikánský senátor Charles Grassley. Když pak Obama navrhl Eisena na místo velvyslance v Praze, Grassley nominaci v září zablokoval. Českému rozhlasu později řekl, že svůj postoj nehodlá měnit.

Video Teodor Marjanovič hostem Událostí, komentářů
video

Teodor Marjanovič hostem Událostí, komentářů

Teodor Marjanovič hostem Událostí, komentářů

30.12.2010 - UK

Reportáž Bohumila Vostala

Telefonát českého chargé d`affaires v USA Daniela Koštovala

Studio ČT24 o jmenování amerického velvyslance

Obama tak nakonec Eisena jmenoval bez souhlasu Senátu. Český chargé d'affaires v USA Daniel Koštoval říká, že prezident má právo jmenovat velvyslance bez potvrzení Kongresu, dá se ale prý čekat, že se to setká s kritikou některých republikánských senátorů.

Paul Oglesby, tiskový atašé velvyslanectví USA v Praze:

„Ukazuje to, jakou důležitost prezident Obama přikládá vztahům s Českou republikou, když využil možnost dočasného jmenování, aby se ujistil, že ho jeden z nejbližších poradců bude v Česku zastupovat.“


Kamarádšoft a protekce?

Norman Eisen – zkazí všechnu legraci

* 1960, Los Angeles

Jeho matka pocházela z Československa, otec z Polska. Oba přežili holocaust. V roce 1985 absolvoval Eisen s červeným diplomem Brownovu univerzitu. Následně pracoval jako sociální pracovník. V roce 1991 vystudoval s červeným diplomem práva na Harvardově univerzitě. Tady potkal nynějšího prezidenta Obamu. Po škole se živil jako právník.

Po boku Obamy stál od začátku jeho prezidentské kampaně. V lednu 2009 ho prezident jmenoval zvláštním poradcem pro etiku a vládní reformu.

Kvůli své přísnosti si Eisen v amerických diplomatických kruzích vysloužil přezdívku "Mr. No" (Pan Ne), je také s nadsázkou považován za člověka, který zkazí všechnu legraci.

Eisen je ženatý a má dceru Tamar. Manželka Lindsay je profesorkou angličtiny na Georgetownské univerzitě.

Kritici říkají, že je politicky dosazený a nemá diplomatickou zkušenost. Americký novinář Noel Brinkerhoff jmenování velvyslance okomentoval: „Obama vedl kampaň s ideálem, že nepodlehne starému stylu washingtonské politiky. Velvyslance ale jmenuje na základě kamarádíčkování a protekce.“

Jmenování Normana Eisena bez souhlasu Senátu je platné na jeden rok. Senát ale může v této lhůtě velvyslance potvrdit, a prodloužit tak jeho působení.

Místo velvyslance v Praze je volné od loňského 20. ledna. Republikán Richard Graber odjel poté, co se ve Spojených státech vyměnila administrativa. Nyní je nejvýše postaveným diplomatem na americkém velvyslanectví v Praze chargé d'affaires Joe Pennington.

Prezident Barack Obama mluví o Normanu Eisenovi jako o příteli ze studií a dobrém spolupracovníkovi. Eisen má blízký vztah k Česku, jeho matka pocházela z Československa. Na místo se dlouho připravoval, do Prahy by mohl přijet v dohledné době. Obama stejně mimořádně jmenoval také americké velvyslance v Ázerbájdžánu, Turecku a Sýrii.

Schwarzenberg teď uvažuje o možném velvyslanci v USA

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) jmenování Eisena uvítal. „Jsme za to vděčni, i když to má malou vadu na kráse,“ narážel ministr zahraničí Karel Schwarzenberg na to, že jmenování je platné pouze na rok. Česká diplomacie se dlouho vyrovnávala s tím, že Spojené státy neměly v Praze velvyslance. Schwarzenberg kvůli tomu dokonce nespěchal s oznámením kandidatury nového českého velvyslance v USA. „Nyní o tom pomalu můžu začít uvažovat,“ řekl dnes.

Do Prahy by měl nový ambasador dorazit během dvou až tří týdnů. Jestli ale nedostane v příštím roce dodatečné schválení od Kongresu, na zdejší ambasádě bude moci úřadovat pouhých 12 měsíců.