Diplomacie mezi Kubou a USA je stále na bodu mrazu

Washington – Koncem 50. let minulého století se chopil moci na Kubě Fidel Castro a zavedl zde vládu jedné strany. Hlavně proto přerušily Spojené státy s Kubou veškeré diplomatické styky a dodnes je neobnovily. Tento krok měl, podobně jako v říjnu roku 1960 zavedená a několikrát zpřísněná hospodářská blokáda Kuby ze strany USA, přispět k pádu místního komunistického režimu. Castro na ostrovním státě mimo jiné znárodnil i majetky zahraničních firem. Americké snahy o oslabení Kuby skončily neúspěchem. Fidel Castro se držel u moci až do roku 2008, kdy vládu předal svému mladšímu bratru Raúlovi.

Freddy Valverde:

0Hlavním cílem Spojených států nebylo svrhnout kubánský režim, ale především zemi ukázat, že takhle by se na americkém kontinentě neměl nikdo chovat.

Před svým nástupem k moci prožil Fidel Castro dva roky ve vězení. V roce 1953 totiž vedl útok na kasárna v Santiago de Cuba a odstartoval tak kubánskou revoluci. Původně byl za svůj čin odsouzen k 15 letům vězení, díky amnestii z něj ale vyšel už po dvou letech. V roce 1959 se ujal vlády a do historie se zapsal jako ten, co svrhnul proamerický režim. Poté odešel do Mexika, kde založil revoluční Hnutí 26. července. S jeho několika členy, včetně známého Ernesta Che Guevary, se vylodil na pobřeží Kuby a z hor Sierra Maestra pak do svého konečného vítězství vedl proti Americe nakloněné vládě partyzánskou válku. Jeho největším garantem a sponzorem byl až do konce 80. let Sovětský svaz.

Video Rozhovor s Freddy Valverdem
video

Rozhovor s Freddy Valverdem

Rozhovor s Freddy Valverdem

St 6_3.1.2011

Kuba versus USA

Kuba je na pokraji ekonomického kolapsu. „Teď hledá kubánský režim nové spojence. Mohl by to být Írán, Čína nebo Venezuela, která je nejblíže a má ropu,“ dodal vedoucí španělského vysílání ČRo Valverde.

Freddy Valverde
Freddy Valverde
Více fotek
  • Freddy Valverde autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2215/221435.jpg
  • Kuba autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2215/221408.jpg