Moskva a Teherán se fackují o tygra

Moskva/Teherán - V mezinárodní incident přerostl případ páru amurských tygrů, který loni Rusko odeslalo do Íránu výměnou za pár perských leopardů. Tygří samec v těchto dnech v teheránské zoo ze zatím nevysvětlených důvodů uhynul a íránský tisk obvinil Moskvu, že poslala do Íránu nemocné zvíře. Rusko dnes nařčení rozhořčeně odmítlo a kontrovalo obviněním, že naopak jeden z dodaných perských leopardů měl zraněnou tlapu. Výměna se uskutečnila loni v dubnu s tím, že po aklimatizačním pobytu v teheránské zoo se párek amurských tygrů přemístí na sever země.

Prapříčinou sporu je projekt návratu ohrožených šelem do míst jejich původního výskytu. V Íránu kdysi žijící poddruh tygra kaspického byl fakticky vyhuben, a proto teheránská zoologická zahrada chtěla z Ruska získat párek exemplářů tygra amurského, který je vyhubenému druhu nejbližší. Rusko naopak projevilo zájem o získání samice a samce perského leoparda. Podle íránských médií investovaly tamní úřady do projektu návratu tygrů na sever země nejméně pět milionů dolarů (92 milionů korun).

Podle Íránu si mrtvé zvíře svou chorobu přivezlo už na jaře z Ruska. Ruská strana podobná nařčení kategoricky odmítá a viní z tygrovy smrti íránské veterináře s tím, že zvíře uhynulo až osm měsíců po transportu z Ruska. Kdyby bylo nemocné, nezvládlo by aklimatizaci a choroba by se projevila daleko dříve. Naopak jeden z perských leopardů, kteří byli z Íránu výměnou dopraveni do Ruska, si z Teheránu přivezl zraněnou tlapu a musel se v Moskvě léčit.

Paradoxně se právě v Rusku uskutečnil koncem listopadu summit, který se zabýval záchranou tygří populace ve světě.

Účastníci \"tygřího summitu\" v Petrohradu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Dmitry Lovetsky