Americká armáda dostane dietu

Washington – Americká armáda chce snížit v příštích pěti letech svůj rozpočet o dalších 78 miliard dolarů. Oznámil to ministr obrany Robert Gates. Sto miliard dolarů plánovaných úspor už Pentagon oznámil dřív. Většina škrtů se týká administrativy, snižování počtu zaměstnanců a vývoje zbraní a vybavení – například obojživelného vozidla.

Hrozivý nárůst státního dluhu z finanční krize teď bude muset hasit i armáda. Čekají na ni dosud nevídané škrty. Zdánlivě je kde šetřit. Výdaje se od útoků z 11. září 2001 prakticky zdvojnásobily. „Návrh rozpočtu počítá s celkovými úsporami 78 miliard dolarů v příštích pěti letech. Tyto úspory budeme schopni přidat k původnímu záměru reformy, která počítala se škrty ve výši sta miliard dolarů,“ uvedl ministr Gates.

Pentagon chce propouštět - a to až 47 000 vojáků, ukončit vývoj některých druhů zbraní nebo snížit objednávky na supermoderní stíhačky F-35. Plán ale může narazit v Kongresu. Především u republikánů, kteří se obvykle staví proti armádním škrtům.

Začátek bitvy o rozpočet vypukne v půlce února, kdy ho vláda Kongresu předloží. Očekává se, že si Pentagon řekne o 554 miliard dolarů na příští fiskální rok. Další miliardy bude chtít na operace v zámoří, především v Afghánistánu.

Gates chce z pozemního vojska propustit 27 tisíc lidí a z námořní pěchoty až 20 tisíc vojáků. Polovinu ušetřených 78 miliard dolarů chce nalít do nových technologií proti teroristickým hrozbám.

Robert Gates, americký ministr obrany:

„Amerika je ve válce, přesto musíme omezit zbytečné utrácení a plýtvání, každý dolar se počítá.“

V Bílém domě se mění personální šéf, šéf ekonomických poradců i mluvčí

Změny zasáhly i Bílý dům. Novým šéfem Obamových ekonomických poradců bude Gene Sperling, který tuto pozici zastával již za prezidenta Billa Clintona. Jeho hlavním úkolem bude najít lék na vysokou nezaměstnanost, která Spojené státy trápí již delší dobu. Bílý dům získal i nového personálního šéfa, který je Obamovou pravou rukou. Stal se jím někdejší Clintonův ministr obchodu William Daley. Brzy Obama získá také nového mluvčího - ten dosavadní Bill Gibbs odchází. S Obamou pracoval sedm let, teď chce ale dobíjet baterky. Hodně energie bude potřebovat i Obama. Vstupuje do druhé poloviny svého prezidentství a skoro polovina Američanů podle průzkumů nevěří, že v prosazování svých cílů uspěje.

Americká armáda
Americká armáda
Více fotek
  • Americká armáda autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2228/222778.jpg
  • Americký voják v akci autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2228/222780.jpg