Izrael podle Palestinců zruinoval všechny snahy o mír na Blízkém východě

Ramalláh – Obnovení palestinsko-izraelských mírových rozhovorů se opět vzdálilo. Izrael totiž v neděli demoloval hotel ve východním Jeruzalémě, což podle vedení palestinské samosprávy znamená konec všech snah na obnovení jednání. Víkendovou demolici již odsoudily i Spojené státy a Evropská unie. „Tento znepokojivý vývoj podkopává mírové úsilí, jehož cílem je vytvoření dvou států,“ řekla v neděli americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Izraelské buldozery demolovaly v neděli část hotelu ve východním Jeruzalémě, aby vytvořily prostor pro výstavbu dvaceti nových židovských bytů. Loni stavbu povolila jeruzalémská plánovací komise a vyvolala tím rozhořčený odpor nejen Arabů, ale také USA a Británie. Byty vzniknou u hotelu Shepherd, který stojí ve čtvrti Šajcha Džarráha, obývané především arabským obyvatelstvem.

Palestinští vyjednávači koncem loňského roku požádali několik evropských zemí o uznání palestinského státu, který by byl vyhlášen bez mírové dohody s Izraelem. Stejný požadavek jsou prý připraveni předložit a prosazovat na půdě OSN.

Nabíl abú Rudajna, mluvčí palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse:

„Izrael tímto skutkem zruinoval veškeré americké úsilí a ukončil veškerou naději na nějaký návrat k jednání.“

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes prohlásil, že výstavba nové židovské čtvrti ve čtvrti Šajcha Džarráha neodporuje izraelskému zákonu. Zdůraznil, že jde o soukromý projekt a že Izrael „Židům nezakazuje nakupovat v Jeruzalémě nemovitosti“ a že stejně tak Arabové mohou kupovat domy nebo si je pronajímat v židovských částech města. Roku 1985 hotel koupil za milion dolarů americký Žid Irving Moskowitz, který propaguje židovské osídlování východního Jeruzaléma. 

Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Jigal Palmor ostře kritizoval výroky šéfky diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonové, která hovořila o výstavbě „nové ilegální kolonie“. „Nazývat Jeruzalém kolonií je protimluv a urážka dějin města. Nepochopitelně se tu směšují otázky civilního a mezinárodního práva s politikou,“ řekl Palmor.

Palestinci si přejí, aby se východní Jeruzalém stal jejich hlavním městem a židovské osídlování této části města vždy označovali za maření tohoto plánu i mírových rozhovorů. Palestinská strana rozhovory přerušila loni v září a vyjádřila ochotu k dalšímu jednání, jen pokud Izrael zastaví výstavbu v židovských osadách na západním břehu Jordánu a také ve východním Jeruzalémě.

Izrael obsadil východní část města v šestidenní válce roku 1967 a později Jeruzalém sjednotil a prohlásil za své nedělitelné hlavní město. Mezinárodní společenství tento krok neuznává a židovská výstavba v této části města je považována za komplikující faktor mírových rozhovorů.

Jeruzalém má teď necelých 800 000 obyvatel. Ve východní části města žilo v roce 1967 několik set Židů, dnes jich tam je asi 200 000. Kromě nich je východní část města domovem také 260 000 Arabů.