Katastrofální záplavy v Brazílii mají více než 500 obětí

Rio de Janeiro - Počet obětí záplav v okolí brazilského Ria de Janeira už dosáhl 443 a záchranáři se obávají, že zdaleka nejde o konečné číslo. Týmy policistů a hasičů zoufale pátrají po živých lidech pod troskami domů zničených sesuvy a bahnem. V nejvíc postiženém městě Teresópolis si živel vzal 185 životů. Desítky dalších lidí se pohřešují. Bez přístřeší je více než třináct tisíc Brazilců. Stát zatím kvůli katastrofě uvolnil půl miliardy dolarů.

Některé oblasti postižené záplavami a sesuvy půdy připomínají oblast po ničivém zemětřesení. Starosta Teresópolisu Jorge Mario se bojí, že po odklizení trosek se počet mrtvých dál prudce zvýší. „Pod sutinami je spousta lidí, kterým nedokážeme pomoci,“ oznámil. Tři okolní vesnice voda úplně smetla.

Záplavy postihly hlavně chudé obce, jejichž obyvatelé postavili svá skromná obydlí v rizikových záplavových oblastech. Neštěstí podle expertů nepoškodilo úrodu hlavních brazilských exportních plodin, tedy sóji, cukrové třtiny, pomerančů a kávy. Přesto podle odhadů škody dosáhnou výše miliard dolarů.

Většina mrtvých zemřela ve spánku, když jejich obydlí zavalila masa bláta a kamení řítící se z podmáčených svahů okolních hor. Divoký proud cestou strhával zbytky domů, stromů a aut, které svou vahou dokonaly dílo zkázy. Rodiny ukládají své mrtvé na suchá vyvýšená místa a zakrývají je prostěradly.

Televizní záběry ukazují záchranáře, jak se snaží vyprostit lidi topící se v rozbouřené kalné vodě. V jednom případě se jim podařilo zachránit půlroční nemluvně, jistá žena musela odhodit do vln vlastního psa, aby se mohla chytit záchranného lana.

Na vině není pouze počasí, tvrdí prezidentka

Nová brazilská prezidentka Dilma Rousseffová, pro níž je pohroma první vážnou zkouškou v úřadě, označila tragédii za událost, kterou nelze svádět jen na nepřízeň přírody. „Výstavba v rizikových oblastech je v Brazílii spíš pravidlem než výjimkou,“ prohlásila, když absolvovala cestu vrtulníkem nad zaplavenými oblastmi.

Od úterý napršel v postižených regionech objem srážek, který se rovná obvyklému měsíčnímu průměru. Podle brazilského tisku jde o největší živelní katastrofu v zemi za posledních 40 let. Předpověď počasí je nepříznivá, meteorologové varují před dalším silným deštěm.

Bez přístřeší je zatím 13 500 lidí, ale do některých zvlášť těžce postižených regionů se záchranné týmy dosud nedostaly. Prezidentka zatím uvolnila na pomoc postiženým téměř půl miliardy dolarů. Řady záchranářů posílí speciální jednotky, polní nemocnice a dva vrtulníky brazilského vojenského námořnictva.

/*json*/{"map":{"lat":-22.438956253297,"lng":-43.047180175781,"zoom":8,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":-22.412324,"lng":-42.966432,"type":"17","description":""},{"lat":-22.504639,"lng":-43.182329,"type":"17","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/