Smrtelnou ránu Harírímu prý zasadil Chameneí

Bejrút - Podle amerického internetového serveru Newsmax nařídil vraždu bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího přímo íránský nejvyšší vůdce Alí Chameneí a zřejmě ho za to obviní mezinárodní tribunál. Takový je výsledek vyšetřování atentátu, které vedla OSN. Server se odvolává na zdroje přímo ve vyšetřovacím týmu. Snaha objasnit premiérovu vraždu už přitom tento týden stihla v Libanonu vyvolat vládní krizi.

Vražda Rafíka Harírího, ke které došlo před šesti lety, v tragické kostce shrnuje komplikované vztahy na Blízkém východě. První stopy vedly do Sýrie, která má na sousední Libanon obrovský vliv. Vyšetřovací zpráva OSN ale podle všeho ukáže hlavně na jiného silového hráče. Vraždu si prý objednal íránský vůdce a íránské revoluční gardy pak jeho rozkaz předaly do Libanonu své prodloužené ruce, hnutí Hizballáh.

Hasan Nasralláh, vůdce Hizballáhu

„Utneme ruku komukoliv, kdo se odváží obvinit nebo zadržet naše lidi.“

Podle člena vyšetřovacího týmu Íránci považovali Harírího za agenta Saúdské Arábie a domnívali se, že jeho smrt otevře Hizballáhu cestu pro převzetí moci nad Libanonem. Vražedné komando údajně sestavil vojenský vůdce Hizballáhu Imád Mugníja, který sám o tři roky později zemřel při atentátu v Damašku. Dodnes není jasné, kdo ho zabil. Hizballáh jakýkoli podíl na Harírího vraždě odmítá. Kvůli vyšetřování dokonce ve středu odvolal své ministry z libanonské vlády a ostře vyhrožuje.

Zpráva OSN v současné krajně napjaté situaci může zapůsobit jako sirka hozená do sudu střelného prachu. Hizballáh se za každou cenu snažil zabránit mezinárodnímu vyšetřování i zveřejnění jeho výsledků. Libanonský premiér Saad Harírí, syn zavražděného Rafíka Harírího, ale odmítl spolupráci s OSN ukončit. Země s krvavou historií občanské války se pomalu blíží na pokraj další.

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí
Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí