Lyonský řezník pracoval pro německou rozvědku

Berlín – Známý nacistický zločinec Klaus Barbie pracoval v bolivijském exilu jako agent západoněmecké rozvědky. Bývalý šéf lyonského gestapa, přezdívaný „lyonský řezník“, se od roku 1951 skrýval v Bolívii pod falešným jménem Klaus Altmann. Podle německého magazínu Der Spiegel se do služeb Spolkové zpravodajské služby (BND) nechal naverbovat v roce 1966, spolupráci s ním ale západoněmecká rozvědka ukončila už na přelomu let 1966/1967 kvůli obavám, že by jeho nacistickou minulost mohly využít tajné služby NDR nebo Sovětského svazu k jeho vydírání.

Barbie alias agent V-43118 s krycím jménem Adler (orel) působil v Bolívii jako „politický zdroj“ a BND jej hodnotila jako „inteligentního, velmi schopného a přizpůsobivého, diskrétního a důvěryhodného“. Do Pullachu, kde německá rozvědka dodnes sídlí, poslal nejméně 35 zpráv, jejich obsah je ale podle časopisu Der Speigel neznámý. Za svou činnost dostával měsíční honorář 500 západoněmeckých marek plus „výkonnostní prémie“.

Ačkoli se Barbie do služeb západního Německa dal pod svou novou identitou, Der Speigel se domnívá, že BND od počátku věděla, kdo se za jménem Klaus Altmann skrývá, nebo k tomu měla přinejmenším dostatek indicií. Svědčí o tom i rychlé ukončení spolupráce s agentem V-43118 z důvodu, „aby se zabránilo pozdějším komplikacím a obtížím“.

Klaus Barbie

0Rodák z Bad Godesbergu byl během svého působení v čele lyonského gestapa od roku 1942 přítomen u 4 300 poprav i uvěznění a mučení 14 tisíc odbojářů, včetně slavného bojovníka za svobodu Jeana Moulina. Dalších 7 500 lidí bylo v té době z města deportováno do koncentračních táborů. Němce nechvalně proslulého svou brutalitou Francouzi po válce v nepřítomnosti odsoudili k trestu smrti. Američané ho ale odmítli vydat a na počátku 50. let mu i s rodinou pomohli vycestovat do Bolívie. Tam ho v roce 1972 vypátrali francouzští lovci nacistů, do Francie ho ale La Paz předal až o 11 let později. V roce 1987 tam byl za zločiny proti lidskosti odsouzen na doživotí. Po čtyřech letech zemřel ve vězení na rakovinu.

Spiegel přináší i nové poznatky o poválečných osudech jiného nacistického zločince Adolfa Eichmanna. Podle časopisu se izraelské komando neúspěšně pokusilo jednoho z hlavních organizátorů holokaustu unést už v roce 1949 v Rakousku - jedenáct let před tím, než ho Izraelci dopadli v Argentině.