Jemenská policie zabránila únosu Čechů

Saná - Jemenská policie zmařila pokus o únos čtyř českých turistů. Informaci internetového deníku Yemen Post, odvolávajícího se na zprávu jemenského ministerstva vnitra, potvrdil český velvyslanec v Jemenu Jozef Vrabec. Češi jsou v pořádku a pokračují ve své cestě, řekl telefonicky z ambasády v Saná.

Terčem únosců se stala skupina, která cestovala s jemenskou turistickou kanceláří. V okrese Haima v provincii Saná asi 60 kilometrů od hlavního města ji v neděli přepadli únosci, kteří se pokusili čtveřici dospělých Čechů ve svém autě odvézt do hor.

Místní bezpečnostní síly proti únoscům zasáhly, jejich auto prostřílely a české turisty osvobodily. Při přestřelce byli zraněni dva jemenští policisté a místní dítě, které se k akci náhodně připletlo.

Video Telefonát Jozefa Vrabce
video

Telefonát Jozefa Vrabce

Únoscům se nejprve podařilo uprchnout, podle nepotvrzených informací ale byli později dopadeni.

Únosy zahraničních turistů jsou podle velvyslance tradičním způsobem vyjednávání jemenských kmenů s vládou. K zajatcům se proto prý chovají jako k hostům a po splnění svých požadavků - obvykle chtějí propuštění vězněného člena nebo členů svého kmene - je zpravidla bez jakékoliv újmy propustí na svobodu.