Izrael rozhoduje, zda vydá Srba kvůli genocidě

Jeruzalém - Izrael postavil před soud bosenského Srba, který získal izraelské občanství, a rozhoduje o jeho vydání do Sarajeva. Podle tamních žalobců se dopustil obžalovaný genocidy. Měl být členem popravčích čet, které zmasakrovaly 8 tisíc muslimských mužů a chlapců ve Srebrenici v červenci 1995.

Bezprecedentní případ 42letého Aleksandera Cvetkoviče rozvířil vody izraelské justice. Bosenský Srb zatčený v úterý má židovskou ženu a děti, s nimi získal také izraelské občanství. V nové vlasti ho dostihla žádost o vydání sarajevskému tribunálu a obvinění z genocidy za masové vraždy srebrenických muslimů na konci krvavé občanské války.  

„Máme dostatečné důkazy o tom, že pan Cvetković byl aktivní voják, který se sedmi dalšími vojáky zezadu postřílel víc než tisíc bosenských muslimů, nevinných civilistů,“ říká státní zástupkyně Werner Klingová.

Podle důkazů prokuratury Cvetković navrhl používat kulomety M84, aby vyvražďování celkem osmi tisíc obětí urychlil. Bosenský ministr spravedlnosti tvrdí, že vydání Cvetkoviče je vzhledem k závažnosti obvinění důležité jak pro obyvatele Bosny, tak Izraele a pro lidstvo vůbec.

Tomu chce ale jeho obhájce zabránit. „Žije v Izraeli šest let, jako izraelský občan má ústavou dané právo nebýt vydán jiné zemi. Izrael nikdy nevydal žádného občana, který by byl obviněn z genocidy, a podle nás není vhodné s tím teď začínat,“ říká advokát Vadim Šub. 

Podle obhájce by případ otevřel cestu k zahraničním soudům s izraelskými politiky a důstojníky, které propalestinští aktivisté obviňují z válečných zločinů v pásmu Gazy a západně od Jordánu. Cvetković zůstává ve vazbě. Kvůli odvoláním se jeho případ patrně povleče řadu měsíců. 

Zatčen byl dnes na severovýchodě Bosny i devětatřicetiletý Božidar Kuvelja. Ten se měl také podílet na masakru v Srebrenici. „Je podezřelý, že se osobně a přímo podílel na zastřelení desítek vězněných Bosňáků,“ uvádí úřad státního žalobce.