Duvalier bude stíhán i za mučení

Port-au-Prince - K obvinění vůči bývalému haitskému diktátorovi Jeanu-Claudovi Duvalierovi přibyly další položky. Kromě korupce a zpronevěry státních peněz ho teď justice stíhá i za mučení a porušování lidských a občanských práv. Zločinů se údajně dopustil během své vlády v letech 1971 až 1986. Duvalier se do země v neděli nečekaně vrátil po čtvrtstoletí ve francouzském exilu, teď čeká na rozhodnutí soudu. Ten má určit, jestli opravdu existuje dostatek důkazů pro zahájení procesu. Bývalý diktátor se o svou budoucnost ale nebojí. Dokonce plánuje, že se zase vrátí do politiky.

Právník bývalého diktátora Reynold Georges obvinění považuje za snůšku nesmyslů. Čtyřem disidentům Duvalierova režimu, kteří trestní oznámení podali, advokát vzkázal, aby zapomněli. „Taky jsem za Duveliera seděl ve vězení. Kandidoval jsem do Kongresu a byl jsem zvolen. Do parlamentu mě ale nechtěli pustit. Za to ale nemůžu vinit Duvaliera. Musíme se přece dívat kupředu. Podívejte, teď jsem jeho právník,“ prohlásil.

Reynold Georges, právník Jeana-Clauda Duvaliera:

0„Říkám, že je oproštěný od všech obvinění, a to navždycky. Můžou to změnit jen v případě, že udělají něco nelegálního. A pokud to udělají, zaplatí za to.“

Video Duvalier obviněn z dalších zločinů
video

Duvalier obviněn z dalších zločinů

Mezi autory trestního oznámení je i novinářka Michele Montasová - bývalá mluvčí generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna. Ona ani další tři bývalí političtí vězni, kteří v době diktatury strávili deset let za mřížemi, na minulost zapomenout nechtějí. A žádají spravedlnost.

„Podali jsme oznámení kvůli svévolné izolaci, exilu, ničení soukromého majetku, fyzickému a morálnímu mučení, porušování občanských a politických práv,“ vypočítala Montasová po schůzce s generálním prokurátorem Augustem Aristidasem.

Existují podle ní knihy, které popisují místo, kde Duvalierův režim mučil lidi. I manžel Montasové, nyní už zesnulý Jean-Dominique, byl Duvalierovým režimem zastrašován a nakonec odešel do exilu. Novinářku k odchodu ze země donutili Duvalierovi blízcí po likvidaci rozhlasové stanice, kde pracovala.

Už v úterý haitská prokuratura Duvaliera formálně obvinila z korupce, krádeže, zpronevěry veřejných fondů a z dalších zločinů, jichž se údajně dopustil v dobách své vlády v letech 1971 až 1986. Nyní je na vyšetřujícím soudci, aby určil, jestli existuje dostatek důkazů pro zahájení procesu. Ten by trval asi tři měsíce.