Jižní Súdán míří k nezávislosti

Džuba (jižní Súdán) - Pro nezávislost jižního Súdánu se v referendu vyjádřilo 99 procent voličů. Účast překonala hranici 60 procent nutnou pro uznání plebiscitu, o výsledku rozhoduje prostá většina odevzdaných hlasů. Vyplývá to ze zatím neúplných oficiálních výsledků po sečtení více než 80 procent hlasů odevzdaných na jihu a 100 procent hlasů odevzdaných v ostatních oblastech. Konečné výsledky by měly být známé začátkem února. Již teď na jih země proudí desetitisíce uprchlíků, kterých žilo kvůli občanské válce na severu Súdánu až jeden a půl milionu. Ve své staré vlasti ale nebudou mít na růžích ustláno.

Sedmidenní referendum skončilo v sobotu. Analytici ještě před jeho zahájením předpokládali, že plebiscit prokáže vůli obyvatel černošského jihu po odtržení od arabsko-muslimského severu. Zástupci severu se již dříve nechali slyšet, že výsledky plebiscitu budou uznávat.

Jediné místo, kde se většina voličů vyslovila pro zachování jednotného Súdánu, byl severosúdánský stát Jižní Dárfúr. Ústřední volební komise to připisuje bezpečnostní situaci v oblasti a způsobu hlasování v tomto státu, kdy někteří lidé, kteří byli ve skutečnosti seveřané, volili jako jižané. Na celkový výsledek referenda však výsledky z Jižního Dárfúru asi nebudou mít dopad.

Video Reportáž Hany Scharffové
video

Reportáž Hany Scharffové

Vypsání referenda bylo součástí mírové dohody z roku 2005, která ukončila více než dvě desítky let trvající občanskou válku mezi severem a jihem. Zahynuly v ní více než dva miliony lidí. Dohoda vyprší v červenci. Očekávané osamostatnění jihu připraví Súdán o třetinu území a téměř čtvrtinu obyvatelstva. Sever by přišel také o většinu zásob ropy, které se nacházejí na jihu.

Při střetu povstalců se súdánskou armádou v Dárfúru zahynulo 21 lidí

Nejméně 21 lidí bylo zabito při střetu mezi súdánskou armádou a dvěma povstaleckými skupinami v západosúdánském Dárfúru. Útok se odehrál ve čtvrtek večer na cestě spojující správní střediska provincií Jižní a Severní Dárfúr. Asi čtyřhodinovou bitvu prý rozpoutali povstalci ze Súdánského osvobozeneckého hnutí (SLM) a Hnutí pro spravedlnost a rovnost (JEM), kteří prý zaútočili na súdánské vojáky. Při střetu bylo podle armády zabito 13 povstalců a osm vojáků.

Konflikt mezi vládními silami a povstaleckými skupinami v Dárfúru si podle OSN od roku 2003 vyžádal přes 300 tisíc mrtvých a kolem 2,5 milionu lidí muselo opustit domovy. Ve srovnání se zprávami o hromadném zabíjení v prvních dnech konfliktu násilnosti ustoupily, sporadické střety mezi armádou a povstalci však pokračují.

Jednotky OSN v Súdánu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24