Oběti Francovy diktatury podaly hromadnou žalobu

Madrid - Tři stovky obětí frankistického režimu podaly v Madridu hromadnou žalobu, jejímž prostřednictvím chtějí úřady donutit k oficiálnímu vyšetřování případů nuceného odebírání dětí. Odhaduje se, že za Francovy diktatury bylo takzvaně „nevyhovujícím“ republikánským rodičům odebráno 30 tisíc dětí. Ty pak byly prodány nebo dány na výchovu do rodin, které sympatizovaly s režimem.

Španělské Sdružení obětí nelegálních adopcí ANADIR podalo ke generální prokuratuře podnět týkající se případů 261 dětí, které byly odnímány po narození matkám v době frankistické diktatury v letech 1939-1975 až do konce 80. let. 

Dekret z roku 1940 umožňoval, aby za Frankova režimu byly děti z vlastních rodin kvůli lepší morální výchově umístěny do náhradních, politicky vyhovujících rodin. Okamžitě se rozmohl obchod s dětmi. Lékaři a soukromé kliniky téměř bez kontroly předávali děti do cizích rodin, falšovali přitom jejich dokumenty, a tak se dnes vlastně ani přesně neví, kolik dětí bylo takto postihnuto.

Video Reportáž Tomáše Eyema
video

Reportáž Tomáše Eyema

„Lékaři, zdravotní sestry, porodní asistentky, někteří představitelé církve nebo zaměstnanci pohřebních ústavů. Ti všichni fungovali jako prostředníci. Přesvědčovali rodiče sympatizující s režimem, aby si tyto děti koupili,“ říká advokát obětí Enrique Vila. Až mediální publicita upozornila na mnoho starých případů.

Režim Francisca Franca padl už před více než 30 lety poté, co byl u moci v letech 1939 až 1975. Politické zločiny z tohoto období jsou chráněny zákonem o amnestii, jenž byl ve snaze dosáhnout národního usmíření přijat v roce 1977.