Do rozkradeného fondu boje s AIDS už Němci nedají nic

Berlín - Německo přestalo posílat peníze do Světového fondu pro boj s AIDS, tuberkulózou a malárií. Podle Berlína je jejich přerozdělování nepřehledné a kontrolní orgány fondu v řadě zemí neefektivní a zkorumpované. Nadace ročně hospodaří s 20 miliardami dolarů, Německo je třetím největším přispěvatelem - ročně dávalo do fondu přes 200 milionů eur (4,8 miliardy korun). Berlínská vláda pozastavila příspěvky a požaduje, aby se nejprve nařčení z korupce v některých zemích vyšetřilo.

Fond založený v roce 2002 ročně nakládá s více než 20 miliardami dolarů (přes 350 miliard korun) na realizaci více než 600 programů ve 145 zemích světa. Nedávno se ale objevily informace o rozkrádání fondů, z nichž podle některých informací zmizely až miliardy dolarů. Tak vysokou částku sice fond odmítá, určité ztráty ale připouští. Hovoří o zneužití 34 milionů dolarů v devíti státech, které odhalili jeho vlastní vyšetřovatelé. Ti prověřili 33 zemí, nejhorší případy zneužití peněz byly zaznamenány v Mali, Mauritánii, Džibuti a v Zambii.

„Nařčení o korupci a podlomení důvěry, která v médiích na adresu fondu zazněla, beru velmi vážně. Očekávám, že je fond promptně objasní. Zastavil jsem další platby do doby, než se věc vyšetří,“ řekl německý ministr pro rozvoj Dirk Niebel.