Tisíce katolíků loni v Rakousku vystoupily z církve

Vídeň - Rakouská katolická církev přišla loni o rekordní počet věřících. Odešlo skoro 90 tisíc katolíků, nejvíc od konce války. Pro církev je to nepříjemná dohra skandálu se sexuálním zneužíváním dětí. O to nepříjemnější, že v Rakousku jako jediné evropské zemi financují církev ze zákona přímo její členové. S nimi tak odcházejí i peníze.

Jedním z katolíků, kterým došla trpělivost, je i 72letý Vídeňan Peter Paul Wiplinger. Na reformu církve čekal desítky let. Loni na podzim měl ale čekání dost, zašel na úřad a z katolíka se během pěti minut stal nekatolík. Stejně se loni rozhodlo přesně 87 393 rakouských katolíků. Statistika vyvolala šok, i když se po pedofilním skandálu drastická čísla čekala. 

Masivní odliv věřících má mnohé příčiny, ale pro církev jeden mimořádně bolestný důsledek. Přichází o peníze. Z evropských zemí pouze v Rakousku totiž sama církev inkasuje takzvané církevní příspěvky přímo od svých členů, ti ze zákona musejí platit. 

Video Reportáž Jana Moláčka
video

Reportáž Jana Moláčka

Josef Weiss, vedoucí centra poplatků vídeňské arcidiecéze, říká: „Někteří věřící platí i 500 nebo 1 000 eur ročně, jiní zase třeba jen 20 nebo 30, záleží to na příjmu každého jednotlivce.“ 

Pan Wiplinger teď stejnou sumu jako dřív církvi posílá dobrovolně Lékařům bez hranic. A písemné varování od biskupa, že nebude mít církevní pohřeb, ho v rozhodnutí odejít spíš utvrdilo.