Po povodních se na Austrálii přihnala nejhorší bouře

Sydney - Severovýchodní pobřeží Austrálie, vážně poničené nedávnými rozsáhlými povodněmi, zasáhl nebezpečný cyklon Yasi. Udeřil ve čtvrtek krátce po půlnoci místního času u města Mission Beach na severu státu Queensland. Strhával střechy domů, bez elektřiny je na sto tisíc domácností. Evakuovat se musely tisíce lidí. Živel zesílil na nejvyšší - pátý - stupeň škály a vítr dosahuje rychlosti až 300 kilometrů v hodině. Podle meteorologů by měl být Yasi nejničivější bouří, jaká kdy zasáhla Austrálii.

Cyklon by s sebou mohl přinést až 700 milimetrů dešťových srážek, obavy panují i z několikametrových vln. Nejvíc ohroženo je město Cairns na severu. Ze zdejší nemocnice už vrtulníky odvezly všechny pacienty a úřady vyzvaly obyvatele, aby opustili své domovy. Tamní evakuační centra jsou již zcela přeplněná, v pohotovosti jsou záchranáři na území celého svazového státu. V ohrožené oblasti byla uzavřena letiště. Meteorologové varují, že škody může cyklon napáchat i stovky kilometrů od uvedených míst. Ohroženy jsou i oblasti ve vnitrozemí, které byly minulý měsíc zasaženy povodněmi.

Queenslandská premiérka Anna Blighová:

„Je to příšerná, smrtící bouře. Její dopad na lidské životy bude pravděpodobně mnohem větší, než zažily předchozí generace.“

0

Na útěk je nyní podle queenslandské premiérky Anny Blighové už příliš pozdě, lidé musejí najít úkryt tam, kde právě jsou. Z větší části tak na sebe bude nyní odkázáno asi 300 tisíc lidí. Úřady jim dopředu radily, aby se předzásobili jídlem a pitím. V domech by měli vypnout přívod elektřiny a plynu, zabednit okna, vystlat si malou místnost, například koupelnu, matracemi a počkat tam, až se cyklon přežene.

Vysvětlit, proč je Yasi tak silný, je podle odborníků poměrně snadné. Vody Tichého oceánu před pobřežím Austrálie mají v současné době teplotu kolem 30 stupňů Celsia, což jsou pro cyklon ideální podmínky. Čím vyšší je teplota vody v oceánu, tím větší sílu bouře má. Během pohybu nad hladinou pak nabírá stále více energie.

Odborníci očekávají, že Yasi bude ještě silnější než cyklon Larry, který udeřil na Queensland v březnu 2006 a připravil o střechu nad hlavou tisíce lidí. Queensland se přitom stále ještě nevyrovnal s následky silných záplav na začátku letošního roku.