Berlín v noci připomínal bojiště

Berlín – Německá policie ve středu po několikahodinovém zásahu zlikvidovala jeden z posledních berlínských squatů ve čtvrti Friedrichshain. Do nejdražší policejní akce za poslední rok bylo nasazeno 2500 mužů. Ti se už v noci na středu střetli s několika stovkami levicových demonstrantů, kteří proti vyklizení domu v Liebigstraße 14 protestovali v budově i na ulici. Squatteři se zabarikádovali, jejich sympatizanti pak z okolních ulic napadali zasahující policejní těžkooděnce házením kamení a láhví. Radikální levice po vyklizení squatu naplánovala odvetu a vyzvala k násilným protestům v celé metropoli. Jednašedesát mužů zákona bylo při pouličních bojích zraněno, 82 výtržníků zatčeno.

Mladí lidé dům v bývalém východním Berlíně zabrali krátce po pádu komunismu v roce 1990. Město se později snažilo stav legalizovat tím, že obyvatelům dalo nájemní smlouvy. Koncem 90. let však dům, který potřeboval opravy, od města koupili soukromí majitelé a požadovali vystěhování nájemníků. Obyvatelé se proti tomu soudně bránili, v úterý selhal jejich poslední pokus zabránit vyklizení domu. Městská správa opakovaně vyzývala obyvatele ke klidnému odchodu, ale bezvýsledně.

Poté, co rozhodnutí vyklidit budovu vstoupilo v platnost, se policie rozhodla použít sílu. Na místo demonstrativně dopravila vodní děla a obrněná vozidla. Několik lidí bylo při zásahu zraněno, řada squatterů a jejich příznivců byla zatčena. Po odvedení posledního squattera pokračovaly pouliční boje až do středečních nočních hodin.

Video Reportáž Hany Scharffové
video

Reportáž Hany Scharffové

Berlín přitom paradoxně za svou dnešní tvář částečně vděčí právě squatterům. Ti zachránili v 80. letech část čtvrti Kreuzberg v její původní podobě - domy určené na odstřel zabrali, opravili a nakonec často získali nájemní smlouvu. Tehdy byli hrdiny, doba se ale změnila.

Starosta čtvrti Berlín Friedrichshain-Kreuzberg Frank Schulz se obává, že se konflikt roznese i do dalších čtvrtí. Může se rozšířit ale i do ostatních měst. Protesty levice už hlásí Hamburk, Dortmund nebo Kiel.

/*json*/{"map":{"lat":52.518153373335,"lng":13.457441926003,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":52.518033,"lng":13.4574,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/