Na demonstraci v Sýrii nikdo nepřišel

Damašek – K masivním demonstracím proti režimu po vzoru Egypta či Tunisu vyzvala na dnešek a sobotu syrská opozice. Protesty v rámci Dne hněvu měly začít po hlavních poledních modlitbách, výzva k demonstracím ale nebyla vyslyšena a odpoledne byl všude klid. Před budovou parlamentu v Damašku se neshromáždili žádní demonstranti, po skupinkách tam postávali pouze policisté v civilu.

Sýrie je stejně jako Egypt sužována chudobou, nezaměstnaností a korupcí. Protestní hnutí v Sýrii využívá ke zveřejňování svých požadavků a svolávání protestů především sociální síť Facebook.

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) vyzvala syrské úřady, aby respektovaly právo Syřanů manifestovat. Na Facebooku se objevila výzva demonstrovat pod sloganem Syrská revoluce 2011 proti diktatuře, korupci a tyranii. „Syrský prezident Bašár Asad musí uvolnit svobodu vyjadřování na internetu a v ulicích a bezpečnostní složky musejí přestat potlačovat demonstranty a zasahovat proti legitimní opozici,“ uvedla v prohlášení ředitelka blízkovýchodní pobočky HRW Sarah Leah Whitsonová.

Asad, který zdědil v roce 2000 nejvyšší úřad po třech desetiletích vlády svého otce, od té doby pomalu odbourává ekonomické restrikce sovětského stylu povolováním vstupu zahraničních bank, otevíráním dveří dovozům a posilováním soukromého sektoru. Nespojuje však liberalizaci ekonomiky s politickými reformami a kritici režimu v Sýrii jsou stále zavíráni do vězení.