Japonsko a Rusko si stojí v otázce Kuril za svým

Moskva – Rusko stupňuje tlak na Japonsko kvůli územnímu sporu o Kurilské ostrovy. Tokio se nevzdává nároku na jižní část souostroví, které Sověti zabrali na konci 2. světové války. V Moskvě se dnes setkali ministři zahraničí obou zemí. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov označil postoj Japonska za nepřijatelný. Japonský ministr Maehara se ale zastrašit nenechal a zopakoval, že Kurily patří Japonsku.

Už od začátku schůzky obou ministrů bylo jasné, že se nemohou shodnout. Lavrov jednání s Maeharou začal tvrdou kritikou Japonska. Za nepřijatelné označil pondělní shromáždění v Tokiu, kde vysocí představitelé požadovali, aby Rusko okamžitě vrátilo Severní teritoria, jak Tokio sporné jižní Kurily označuje. „To kazí klima našich vztahů a nepomáhá jejich rozvoji,“ okomentoval to Lavrov na společné tiskové konferenci. Ministr navrhl, aby byla zřízena společná komise historiků, která by se tématem zabývala. To ale japonský ministr Maehara odmítl a dál trval na svém: „Severní teritoria představují historické japonské území. Platí to z hlediska historie i z hlediska mezinárodní práva.“ 

K vyhrocení sporu dnes navíc přispěl ještě generál Jurij Jakubov, když prohlásil, že ruská armáda plánuje rozšířit přistávací dráhu na největším ostrově jižních Kuril, aby letiště mohlo přijímat obří dopravní letouny Il-76. Na ostrov chce také Kreml dopravit vrtulníky a obrněné transportéry. 

Sovětská armáda jižní Kurily anektovala v srpnu 1945, tři dny po kapitulaci Japonska. Od té doby japonská vláda požaduje jejich navrácení, čímž podmínila podepsání mírové smlouvy mezi oběma zeměmi. Formálně jsou tak Japonsko a Rusko navzájem stále ve válečném stavu.