Podle veteránek je armáda laxní ve vyšetřování sexuálního násilí

Washington - Skupina amerických veteránek se vydala do boje proti sexuálnímu násilí v americké armádě. Chtějí upozornit na to, že armáda je příliš laxní při vyšetřování a stíhání sexuálních činů. Obrátily se proto na soud. Podle žalobkyň se jen málo případů dostane před vojenský tribunál a navíc jsou prý oběti často pod tlakem, a proto mají strach zločin ohlásit.

Skupina právniček a aktivistek, vojenských veteránek, se rozhodla upozornit na sexuální násilí v armádě. Podle nich mají vojenští velitelé, na které se obrátí oběti sexuálních zločinů, příliš volnosti při rozhodování o vyšetřování takových případů. Často prý zločiny zametou pod stůl a případ se ani nedostane k soudu. Ženy proto žalují americkou armádu a žádají, aby sexuální napadení v armádě řešila vždy třetí, nezávislá strana. Armáda se dosud k žalobě nevyjádřila.

Podle Anuradži Bagvátíové, šéfky organizace Action Network, se k vojenskému tribunálu dostane pouze jeden z pěti případů znásilnění. Navíc se prý spousta obětí ani vyšetřování nedožaduje, protože jsou pod tlakem. Jsou totiž nuceny žít a pracovat spolu s pachatelem. Velitelé často nechtějí případy řešit. 

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského

To je i případ veteránky z Iráku. Kolega z armády ji znásilnil, natočil si to dokonce na video. Když se obrátila na velitele, aby případ vyšetřil, ten po zhlédnutí záběrů řekl, že pachatele neobviní, protože se prý ve videu „nechovala jako oběť“ a „dostatečně se nebránila“. Další veteránka si stěžuje, že jí velitel vyhrožoval, že ona sama by mohla být stíhána za lhaní, když podá obvinění proti muži, který ji napadl.

Podle anonymních průzkumů znásilnění nebo pokus o ně zažila až třetina vojaček ve všech druzích vojsk Spojených států. „Ministerstvo obrany mělo desetiletí na to, aby vytvořilo systém, jak chránit znásilněné a ověřovat jejich výpovědi. Neudělalo ale vůbec nic,“ zlobí se ředitelka organizace pro pomoc znásilněným Anu Bhagwatiová.

Loni nahlásilo znásilnění téměř dva a půl tisíce žen v uniformě. Podle odhadů to ale udělá jen jedna oběť z deseti. Případů znásilnění a pokusů o ně tak mohou být v americké armádě až desítky tisíc ročně.