Přijíždí Komorowski, disident s modrou krví

Praha – Dobré a v mnoha ohledech dokonce vynikající až nadstandardní vztahy mezi Prahou a Varšavou přijíždí dnes do Česka znovu potvrdit polský prezident Bronislaw Komorowski. Bývalý disident šlechtického původu je pravým opakem svého tragicky zesnulého předchůdce Lecha Kaczyńského, kterého s českým prezidentem Václavem Klausem pojilo přátelství, konzervativní postoje a především euroskepticismus. Výměna názorů současných prezidentů proto může být velice zajímavá, byť už se oba sešli – loni krátce po inauguraci Komorowského neformálně jednali na vrcholu Sněžky a v listopadu se setkali v rámci summitu visegrádské čtyřky v Karlových Varech.

Osmapadesátiletý historik Komorowski, otec pěti dětí, zvolený loni prezidentem za liberální Občanskou platformu premiéra Donalda Tuska, někdejší ministr obrany a bývalý maršálek polského Sejmu, pochází z venkovského šlechtického rodu, který ovládal 200 let žywieckou oblast na jihu Polska u dnešních hranic s ČR a Slovenskem. Před pádem komunistického režimu spolupracoval s nezávislým odborovým hnutím Solidarita, několikrát byl zatčen a internován.

Bronislaw Komorowski se na návštěvu České republiky těší:

„Polské a české názory na mnoho zásadních věcí se mění, proto výměna pohledů na různé záležitosti může být zajímavá.“

Video Polský prezident míří do Prahy
video

Polský prezident míří do Prahy

Právě polská Solidarita byla v 80. letech velkou inspirací pro český disent: ať už šlo o tajné schůzky disidentů z obou zemí v Krkonoších nebo vznik hnutí Polsko-československá Solidarita. Čtyřicetimilionové Polsko a desetimilionové Česko dodnes pojí blízké vztahy: podle nedávného průzkumu jsou Češi národem, který mají Poláci nejraději, těsně za nimi se umístili Slováci. Polští a čeští státníci se hojně navštěvují, obě země spolupracují na bilaterální úrovni i jako členové Evropské unie, NATO a visegrádské skupiny a posilují vztahy se Spojenými státy – ať už jde o podporu vojenských operací v Afghánistánu a v Iráku nebo nedávné společné vyjednávání o americkém protiraketovém deštníku v Evropě. Historickou skvrnou na jinak bezproblémových česko-, respektive československo-polských vztazích tak zůstávají předválečné spory o Těšínsko, ukončené až smlouvou z roku 1958, a účast polské armády na srpnové invazi o deset let později.

Pro Česko je Polsko třetím nejdůležitějším obchodním partnerem; na našem trhu působí mamutí polský rafinérský koncern PKN Orlen, který získal majoritní podíl v petrochemické skupině Unipetrol. Se zástupci Unipetrolu by měl během dvoudenního pobytu jednat i Komorowski. Ten se má vedle Klause setkat i s Petrem Nečasem, Milanem Štěchem, Dominikem Dukou nebo Miroslavou Němcovou. Jedním z témat rozhovorů bude bezpochyby i předsednictví v Evropské unii, jehož se Polsko ujme ve druhé polovině roku. Varšava se během něj chce soustředit především na rozšíření EU o země západního Balkánu a také na spolupráci s postsovětskými republikami v rámci Východního partnerství.

Bronislaw Komorowski
Bronislaw Komorowski