Cizinci prchají z Libye. Kaddáfí vyhrožuje, že zapálí ropovody

Tripolis - Násilí v Libyi pokračuje. Zatím si vyžádalo na tři stovky mrtvých, což je údaj uváděný oficiálními libyjskými úřady. Italský ministr zahraničí dnes ale odhadl, že obětí může být až 1 000. Podle CNN se v zemi objevují i únosy. Jednou z jejich obětí má být i exministr vnitra, který se včera postavil proti Kaddáfímu. Ten podle časopisu Time dal údajně rozkaz sabotovat libyjská ropná zařízení. A zatímco násilnosti v Libyi pokračují, ze země se zoufale snaží dostat pryč nejen všichni cizinci, ale i mnoho Libyjců.

Jen asi 150 lidí se dnes shromáždilo na hlavním náměstí v Tripolisu na podporu libyjského vůdce Kaddáfího. Většina lidí se bojí vyjít ven. Násilí v Libyi si zatím vyžádalo podle oficiálních libyjských údajů 300 mrtvých. Podle nezávislých pozorovatelů jich ale mohou být tisíce. Italský ministr zahraničí Franco Frattini dnes prohlásil, že v Libyi už zemřelo tisíc lidí. „Nemáme úplné informace o počtu lidí, kteří zemřeli, věříme ale, že odhad kolem 1 000 je věrohodný,“ uvedl ministr.

Zahraničí postup Muammara Kaddáfího, který odmítl kvůli protestům odstoupit a pohrozil násilným zásahem proti demonstrantům, pobuřuje. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes vyzval Evropu, aby přerušila ekonomické vztahy s Libyí. „Požádal jsem ministra zahraničí, aby navrhl našim evropským partnerům, aby přijali rychlé a závažné sankce,“ řekl Sarkozy.

Video Vyhrocená situace v Libyi
video

Vyhrocená situace v Libyi

Vyhrocená situace v Libyi

Z Libye utíkají cizinci

Liga arabských států (LAS) na úterním jednání v Káhiře zakázala Libyi účast na dalších schůzkách, dokud neskončí násilnosti. K zastavení brutality libyjský režim vyzvala i Rada bezpečnosti OSN, která požádala o potrestání odpovědných.

Prakticky celý svět varuje své občany před cestami do Libye. Navíc desetitisíce cizinců se snaží z chaosu a nebezpečné situace v Libyi uniknout domů. Některým se to už podařilo, ale zejména v posledních dnech, kdy násilnosti ovládly hlavní město Tripolis, je to dost obtížné.

V Libyi je podle Bruselu 10 tisíc občanů Evropské unie, ta jim chce pomoci s evakuací. „Operace zaměřená na evakuaci ve spolupráci s členskými státy začala,“ potvrdil mluvčí komise Olivier Bailly novinářům.

Do Vídně večer přiletělo z Libye letadlo rakouské společnosti Austrian Airlines, na jehož palubě byl mezi 109 cestujícími i jeden Čech. Jiný český občan dorazil do Vídně už v pondělí. Podle českých úřadů je v Libyi 30 Čechů, všichni jsou v pořádku.

Z Libye míří pryč i tisíce Egypťanů. V zemi jich žije přes milion. Egyptské úřady zpřísnily ostrahu hranice a na pomoc zraněným postavily dvě polní nemocnice.

Přes hranici směřují také autobusy s tureckými dělníky. Dvacet pět tisíc jich pracuje v Libyi ve stavebnictví. Necelé tři stovky dorazily na letiště do Alexandrie. Turecká vláda občanům v nouzi poslala dvě lodě. Do Libye vezou léky a pokrývky pro ty, kteří na evakuaci čekají. Zpět mají vzít utečence. 

Válečnou fregatu poslali do mezinárodních vod u Libye Britové. „Britů je v Libyi asi tři a půl tisíce, zejména na východě země. Všemožně jim pomůžeme z oblasti odjet,“ řekl k tomu britský ministr zahraničí William Hague. Londýn usiluje také o povolení přistát v Tripolisu s charterovými lety, zatím ho ale nedostal. Úspěšnější byli Nizozemci, Rakušané, Rusové nebo Francouzi. 

Časopis Time dnes zveřejnil informaci, že Kaddáfí rozkázal bezpečnostním složkám zapálit libyjská ropná zařízení. Jako první mají vybouchnout ropovody na středomořském pobřeží. Autor článku Robert Baer se odvolává na informace od libyjského zdroje, který však nemusí být spolehlivý. 

„Kaddáfí kromě jiného bezpečnostním silám nařídil sabotovat ropná zařízení. Místním kmenům, které se postavily proti němu, chce dát plukovník najevo, že vybrat si mohou jedině mezi ním a chaosem,“ citoval Baer svůj zdroj.

Muammar Kaddáfí při svém projevu
Muammar Kaddáfí při svém projevu
Více fotek
  • Muammar Kaddáfí při svém projevu autor: Libyan State Television, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2342/234168.jpg
  • Egypťané na libyjských hranicích autor: Tarek Fawzy, zdroj: AP Photo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2345/234430.jpg