Bývalý Obamův poradce bude starostovat Chicagu

Chicago - Starostou Chicaga byl zvolen bývalý šéf poradců prezidenta Baracka Obamy Rahm Emanuel. V úřadu vystřídá Richarda Daleyho, který městu vládl zhruba 22 let a loni na začátku září překvapivě oznámil, že se příští rok již o zvolení nebude znovu ucházet. Emanuel byl zvolen hned v prvním kole zhruba 55 procenty hlasů. Zvítězil v souboji s pěti kandidáty, z nichž největším soupeřem mu byl Gery Chico.

Emanuel, první židovský starosta Chicaga, kterému se za působení v Bílém domě přezdívalo Rahmbo, shromáždil na svou kampaň deset milionů dolarů. Měl podporu současného prezidenta Obamy i bývalého šéfa Bílého domu Billa Clintona, kterému také dělal poradce. Clinton jeho kandidaturu podporoval přímo v Chicagu.

Emanuela čeká podle odborníků poměrně těžká práce. Třetí největší americké město Chicago je značně zadlužené a městští zaměstnanci se obávají o své pracovní smlouvy a penze. Očekává se také, že městská rada bude chtít získat zpět mnoho svých pravomocí, o něž ji během své dlouhé vlády připravil Daley.

Emanuel zaujme místo, které kdysi zastával i kladenský rodák Anton Cermak. Starostou města se stal v roce 1931. O dva roky později ale zemřel po atentátu, jehož terčem 15. února 1933 zřejmě měl být Franklin Delano Roosevelt, kterému tehdy zbývalo několik týdnů do nástupu do úřadu prezidenta.

/*json*/{"map":{"lat":41.883956108124,"lng":-87.631539702415,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Americký prezident Barack Obama a jeho poradce Rahm Emanuel
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Susan Walsh