Na stěnách waleského kostelíka objevena bible chudých

Llancarfan – Pod nánosem vápna na zdech nenápadného kostelíka ve Walesu se stovky let ukrývaly opravdové skvosty středověkého umění. Obdivuhodně zachované nástěnné malby ukazují nejen umění tehdejších mistrů, ale také způsoby, jak kazatelé působili na věřící. Fresky podobného stylu byly přitom již dříve odhaleny na západě země. Llancarfanská verze je ovšem údajně v mnohem lepším stavu.

Malby zobrazující křesťanské příběhy a nauku pocházejí nejspíše z konce 15. století. O necelých sto let později, když se Anglie odtrhla od katolické církve, je podle historiků ukryla první vrstva vápna. A právě to paradoxně napomohlo jejich záchraně. „Pokud by je během desetiletí a staletí nezakrývaly stále další a další nátěry, nepřežily by tyto malby renovace a částečné přemalovávaní,“ soudí restaurátorka Jane Rutherfoordová.

Zatímco restaurátoři uvnitř usilovně pracují na záchraně každého detailu historického skvostu, architekti se snaží zajistit vhodné podmínky zvenku. Musí se ujistit, že kostel je skutečně suchý a že všechny používané techniky a materiály umožní budově dýchat. „Co se týká maleb, je nezbytné, aby stěny byly co nejsušší,“ vysvětlil architekt Jonathan Harwood a upozornil, že stav budovy budou sledovat i v následujících měsících a letech.

Video Objev unikátních středověkých fresek
video

Objev unikátních středověkých fresek

Biblia Pauperum – bible chudých

0Jednou z odkrytých fresek je malba jménem „Smrt a kavalír“. Jedná se o varování, že smrt si přijde pro všechny z nás, nehledě na to, odkud pocházíme. Podle restaurátorky Rutherfoordové podobné malby využívali kazatelé, aby negramotným věřícím přiblížili boží slovo obrazem. I přes popularitu tohoto tématu se v celé Británii dochovalo jen několik podobných vyobrazení.

Ve Walesu nejsou podobné nálezy časté, a tak se jejich záchrana bere opravdu vážně. Kvůli středověkým freskám se například kámen po kameni přemísťoval kostel ze západního Walesu do Muzea velšského života v Cardiffu. Malby pak restaurátoři raději uzamkli na bezpečném místě. Ještě předtím ale stěny kostela vyzdobili jejich replikami. Podle Gerlata Nashe jsou zdejší nástěnné malby velmi podobné těm z Llancarfanu. „Materiály jsou stejné, barvy se hodně podobají. Blíží se i svým stářím, a tak si říkám, jestli je náhodou nemaloval stejný člověk nebo skupina umělců,“ uvedl historik z cardiffského muzea.

Svatý Caradog ovšem dosud zdaleka všechna svá tajemství nevydal. Práce by měly trvat až do června, už teď se ale do Llancarfanu sjíždějí lidé z dalekého okolí. Na cestu do Walesu je láká nejen romantická příroda, ale nově právě i zázraky středověkého umění.

Odkrývání nástěnné malby
Odkrývání nástěnné malby
Více fotek
  • Odkrývání nástěnné malby autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2354/235359.jpg
  • Biblia Pauperum autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2354/235357.jpg
  • Nástěnná malba ve Walesu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2354/235358.jpg