Jemen opět bouří. V ulicích jsou desítky tisíc lidí

Saná – Tisíce lidí dnes protestují na centrálním náměstí v jemenské metropoli proti režimu prezidenta Alího Abdaláha Sáliha. Účastníci protestu mířili do centra města třemi ulicemi od místní univerzity, která se v minulých dnech stala ohniskem protivládních protestů. Prezident prohlásil, že do voleb v roce 2013 neodstoupí, a mimo jiné sesadil guvernéry pěti provincií.

Zpravodaj agentury AFP, který je na místě, odhaduje množství demonstrujících na několik desítek tisíc. „Chceme, aby režim padl, lidé si přejí Sálihovu rezignaci,“ řekl zpravodaji jeden z demonstrantů.

Nepokoje v Jemenu trvají od 27. ledna. Prezident Sálih, který je u moci 32 let, dnes ve zvláštním prohlášení označil za iniciátory vlny nepokojů v arabských zemích Izrael a Spojené státy. Povstání „od Tuniska po Omán“ jsou podle jemenského prezidenta „bouří vyvolanou Tel Avivem pod dohledem Washingtonu“.

V Jemenu jde podle něj o pokus zorganizovat napodobeninu lidových bouří v ostatních arabských státech. Jemen ale podle Sáliha není Tunisko nebo Egypt. „Jemenci jsou jiní,“ uvedl prezident v prohlášení. V Saná dnes demonstrovalo také asi 6000 prezidentových stoupenců.

Opozice proti Sálihovi, jehož vláda se v uplynulých letech musela opakovaně vypořádat s šíitským povstáním na severu a separatistickými revoltami na jihu, se nyní šíří po celé zemi. Separatistické a opoziční strany, které původně chtěly s režimem vyjednávat, už se rovněž připojily k pouličním protestům proti osmašedesátiletému prezidentovi.

Jemenu podle analytiků hrozí státní kolaps. Střelnou zbraň vlastní každý druhý člověk, 40 procent populace žije za méně než dva dolary denně a třetina trpí chronickým hladem.

V Jemenu byl unesen uzbecký lékař

Příslušníci kmene na jihu Jemenu unesli v pondělí v provincii Šabva lékaře. Svůj čin označili za odvetu za vládní letecký úder z roku 2009. Lékař pracoval v nemocnici Atak v provincii Šabva. Ozbrojení muži jej odvezli do města Mahfad v sousední provincii Abján, která je baštou teroristické organizace al-Káida, uvedl ředitel nemocnice Muhammad Salman.

Mluvčí únosců označil akci za odvetu za letecký úder z roku 2009 proti výcvikovému táboru al-Káidy, který vedla jemenská vláda. Při tomto úderu zahynulo 23 dětí a 17 žen, uvedli tehdy místní činitel a příslušníci kmene. Lékař je nyní zadržován proto, aby se ti, kdo vedli tento útok, za svůj čin zodpovídali, řekl mluvčí ozbrojenců.

Protest v Jemenu
Protest v Jemenu