Našel jsem mimozemskou bakterii, tvrdí vědec NASA

Washington - Život na planetě Zemi není ve vesmíru osamocený. Tvrdí to astrobiolog Richard Hoover z NASA. V březnovém vydání odborného magazínu Journal of Cosmology oznámil nález vzácného meteoritu, ve kterém je zkamenělá bakterie nepocházející ze Země. Meteorit je velmi vzácný, na Zemi existuje takových kusů jen devět. „Vysvětluji si to jako signál toho, že život je rozšířen mnohem více a není omezen pouze na planetu Zemi,“ uvedl ke svému objevu Hoover, který je expertem na život v extrémních podmínkách. Od závěru vědce se distancovalo vedení NASA, podle kterého pro jeho tvrzení není žádný vědecký důkaz.

Hoover podobné struktury v meteoritech oznámil již několikrát v minulosti, doposud se však u žádného nálezu nepotvrdilo, že jde skutečně o ostatky mimozemského života.

Důkaz, že mikroby cestují v úlomcích vesmírných těles, by podpořil takzvanou teorii panspermie. Podle ní se život šíří z planety na planetu pomocí meteoritů.

Šéfredaktor zmíněného magazínu Rudy Schild oslovil 100 expertů a všeobecně požádal dalších více než 5 000 vědců, aby Hooverův poznatek podrobili kritice a pokusili se přijít s vlastními závěry.

NASA Hooverův názor nesdílí

Podle NASA žádný jiný specialista na meteority nezastává Hooverův názor, že bakterie nepocházejí z kontaminace při dopadu na Zemi, ale z vesmíru a z živých organismů v kometách. Ředitel vědeckého výzkumu NASA Paul Hertz zdůraznil, že ústav nepodporuje Hooverovy objevy.