Ultimátum pro Kaddáfího: zastavení bojů a odchod ze země

Tripolis – Libyjští povstalci dnes podle arabské televize Al-Džazíra údajně dali Muammaru Kaddáfímu 72hodinové ultimátum k zastavení bojů a odchodu ze země. Pokud Kaddáfí na podmínky přistoupí, nebudou povstalci žádat jeho trestní stíhání. Podle posledních informací ale Kaddáfího jednotky zintenzivňují palbu proti povstalcům na frontové linii mezi východní a západní částí země. U ropného přístavu Rás Lanúf nasadily raketovou a tankovou palbu, které povstalci stěží odolávají.

„Jestli zastaví bombardování a během 72 hodin opustí zemi, my jako Libyjci se vzdáme snahy o jeho trestní stíhání,“ řekl arabské televizi Al-Džazíra předseda povstalecké Národní rady, bývalý ministr spravedlnosti Mustafá Muhammad Abdal Džalíl.

Někteří lidé se domnívají, že za těch 42 let, kdy byl u moci a nařídil popravy tisíců lidí, by měl sám zaplatit životem. Měl by být postaven před soud a odsouzen za své zločiny. "Najdou se ale i tací, kteří říkají: ať klidně odejde, hlavně že se ho už zbavíme," popisuje zvláštní zpravodaj ČT v Tobruku Petr Zavadil reakci Libyjců na ultimátum.

Video Vstup Petra Zavadila
video

Vstup Petra Zavadila

Vstup Petra Zavadila

UK: 8.3.2011

Ultimátum pro Kaddífího

Kaddáfího spojenci s nabídkou pohořeli

Rebelové prý mezitím odmítli nabídku z tábora libyjského vůdce vyjednávat o jeho odchodu. Libyjská vláda po tomto oznámení podle televizní stanice Al-Arabíja popřela, že s povstalci vůbec hovořila.

Město Závíja, které leží západně od metropole Tripolisu, bylo pod palbou dělostřelectva prorežimních sil. Ty do boje nasadily i tanky. Kromě toho na město podnikla nálet Kaddáfího letadla. Podle svědků citovaných agenturou Reuters bylo zničeno mnoho budov a mešit, ale povstalci stále drží centrum města pod kontrolou. Také svolávali ampliony místní obyvatele, aby jim přišli na pomoc.

Podle povstalců je v rukou provládních sil nadále v centrální části pobřeží město Bin Džavád, odkud se povstalci dříve stáhli do Rás Lanúfu i s jeho ropným terminálem, jejž od pátku kontrolují. Před ropným přístavem zřídili kontrolní hlídky, zatímco vládní síly prý umístily tanky před Bin Džavádem.

Rás Lanúf se stejně jako v neděli a v pondělí stal opět terčem vládních letounů i dělostřelectva. Ostřelování si vyžádalo čtyři zraněné. Podle dostupných zpráv byl při leteckých útocích zasažen vůz s rodinou utíkající z města. Přístavy ve městech Rás Lanúf a Briga, kde je také ropný terminál, podle pondělní informace zdrojů Reuters kvůli bojům nejsou v provozu. Počet obětí dnešní vládní protiofenzivy u Rás Lanúfu není možné v daném okamžiku nijak hodnověrně zjistit.

Těla libyjských povstalců
Těla libyjských povstalců