Poslankyně Sarkozyho strany pro navrácení imigrantů do lodí

Paříž - Poslankyně vládní pravicové strany UMP francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho v úterý navrhla, aby se nelegální přistěhovalci z oblasti Středomoří dali zpátky na lodě a poslali pryč. Zdůvodnila to podle agentury AFP potřebou uklidnit Francouze poté, co průzkumy ukazují na možné vítězství krajní pravice v prvním kole prezidentských voleb na jaře 2012.

„Již není čas na slova, ale na činy a rozhodnutí. Šéfka krajně pravicové Národní Fronty (Marine Le Penová) nenabízí žádné řešení. To my musíme ukázat, že máme řešení. Je nutné uklidnit Francouze ohledně všech migrací obyvatel ze Středomoří. Konec konců, dejme je do lodí! Musíme zajistit bezpečnost ve Francii,“ řekla poslankyně a bývalá mluvčí UMP Chantal Brunelová.

Boj o hlasy voličů, kteří vidí v přistěhovalectví hrozbu pro místní bezpečnost a zaměstnanost, oživily na místní pravicové politické scéně pondělní výsledky průzkumů. Podle nich by Le Penová nyní získala 24 procent hlasů, pravděpodobný socialistický kandidát Dominique Strauss-Kahn 23 procent a Sarkozy jen 20 procent, čímž by nepostoupil ani do rozhodujícího druhého kola.

Některé osobnosti UMP volají po vyjasnění postojů vládní většiny a po jejím rozhodném distancování se od Národní Fronty (FN). Někteří vládní poslanci se domnívají, že debaty iniciované pravicí k laicitě a postavení islámu ve společnosti spolu s nedávnými Sarkozyho výroky o „křesťanském dědictví“ Francie, byly hlavně vodou na mlýn FN, která vede kampaň proti islamizaci země.