Vytrhnout trn z paty vám může kolega robot

Berlín – Už brzy se stanou členy nejrůznějších společností. Nový kolega se jmenuje Pi4 Workbot a může plnit nejrůznější úkoly. Již dnes využívá své dvě ruce a tři kamerové oči k tomu, aby kontroloval znaky automobilky Peugeot, které patří doprostřed volantu. Hledá případné škrábance na rubu i na líci blýskavého lvíčka. Pokud zjistí, že je znak poškrábaný, zatváří se smutně, zamračí se a vadný výrobek odloží na jednu stranu. Robota Pi4 Workbot vyvinuly v Berlíně jako společný projekt firma Pi4 Robotics a Fraunehoferův Institut, který se soustředí na výrobní systémy a designování technologií. Pi4 může odlehčit přetíženým dělníkům v montovnách. Není to však zadarmo, žhavá novinka na trhu robotiky stojí 200 tisíc eur.

Matthias Krinke, ředitel Pi4 Robotics, tvrdí, že vývoj nového robota trval zhruba pět let. Od počátku bylo jasné, že musí mít obličej. „Vždycky je tu otázka: Jak můžete lidem ulehčit práci, když jim dáte stroj, a jak můžete rychle pracovníka informovat o tom, co je na stroji rozbité? Tento robot už má dvě ruce a tři oči a pak bylo prostě jasné, že je třeba mu dát tvář,“ říká Krinke.

Vývojáři se rozhodli, že Pi4 bude se svým pracovním okolím komunikovat pomocí univerzálního jazyka, který se nikdo nemusí složitě učit podle návodu k použití. „Výraz tváře je mezinárodně srozumitelný. Ať už jste Japonec, Němec nebo Američan, rozpoznáte velmi snadno, jestli se robotovi daří dobře, jestli drží v ruce něco, co se mu líbí, co je v pořádku, nebo něco, co nefunguje. To znamená, že nemusíte studovat složitý manuál, abyste si s robotem porozuměli. Na jeden pohled vám bude jasné, jestli je robot v pořádku a jestli se mu líbí, na čem pracuje. Máte okamžitou zpětnou vazbu,“ upozorňuje Krinke.

Pi4 je relativně mobilní a je možné ho naprogramovat a instalovat do většiny továrních provozů během několika málo dnů. Hodí se zatím spíš pro jednodušší manuální úkony. Sám o sobě ale nijak jednoduchý není: v obou zápěstích má nainstalované senzory pro zpětnou odpověď, takže dokáže „cítit“ předměty, které drží. Umí přizpůsobit svůj stisk a odhadnout, jak jemně se musí chovat k různým objektům. Dokáže také poznat, že narazil do nějakého jiného objektu, nebo že se dotkl člověka.

Pokud robot nešťastnou náhodou do někoho nebo do něčeho vrazí, automaticky se zastaví. S pomocí kamery schopné identifikovat tváře rozpozná robotického kolegu a umí následovat jeho pohyb po místnosti. „Vyvinuli jsme tento systém tak, aby se využíval na pracovištích, kde pracují lidé. Když má firma objednávky na velký počet produktů, ale nedokáže je se současným počtem pracovníků splnit, může si pronajmout naše roboty,“ říká projektový šéf Fraunhoferova institutu Dragoljub Surdilovic.

Pi4 Workbot se raduje
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24