Muslimové v Egyptě zabili 13 křesťanů

Káhira - Třináct lidí zahynulo a 140 bylo zraněno v centru Káhiry při úterních protestech egyptských Koptů proti novému násilí vůči příslušníkům této největší křesťanské komunity v zemi. Manifestace asi dvou tisíc Koptů se zvrhla v potyčky s muslimy, při nichž proti sobě obě strany střílely a házely kameny. Dějištěm střetů byla Káhira také dnes, když muži kameny zaútočili na skupiny proreformních aktivistů na náměstí Tahrír.

Část demonstrujících vybavených dřevěnými kříži se sešla v úterý v pozdních večerních hodinách před budovou rozhlasu a televize, další dočasně zablokovali rychlostní silnici v chudinské čtvrti Mukattam v západní části Káhiry. Zde se demonstranti střetli se skupinou muslimů, která údajně Kopty napadla, a obě strany proti sobě bojovaly několik hodin. Většinu obětí tvoří pravděpodobně křesťané.

Po silvestrovském násilí, při němž po explozi bomby před koptským křesťanským kostelem v Alexandrii zahynulo 23 lidí, se situace mezi Kopty a muslimy uklidnila. Přispěly k tomu i protivládní demonstrace, které vyústily v pád prezidenta Husního Mubaraka.

Masakr na svatbě

V pátek ale vypukly potyčky na jižním předměstí Káhiry kvůli svatbě mezi křesťanem a muslimkou, které vyústily ve smrt nevěsty a otce ženicha a v sobotu ve vypálení místního kostela a uvržení tamního kněze do vězení. Od neděle pak koptové podnikli několik demonstrací za obnovu chrámu a propuštění duchovního. Nový premiér Isám Šaráf jim v pondělí slíbil, že zajistí splnění jejich požadavků. Stejný závazek vyslovil i šéf armádního vedení Muhammad Husajn Tantáví.

Rami Gamil, protestující křesťan:

„Žádáme spravedlivé zákony které ochrání před bezprávím toho i onoho, křesťana i muslima. My křesťané jsme ale nikdy nezničili mešitu. Naše náboženství nás učí umění odpouštět!“

Diskriminaci čelí koptové už po desetiletí. Za vlády prezidenta Husního Mubaraka jen obtížně dosáhli na vyšší státní funkce. Mubarak ale současně garantoval svobodu vyznání a křehký klid. Asi osmimilionová křesťanská menšina se teď dovolává nových vládců, kteří musí řešit, jak zabránit další eskalaci násilí.

Incidenty mezi muslimy a křesťany dnes na svém prvním zasedání v Káhiře projednala nová egyptská vláda. Oznámila zároveň, že svých povinností se ve čtvrtek znovu ujme egyptská policie, která fakticky zmizela z káhirských ulic při únorových protivládních nepokojích.