Baradej chce kandidovat na prezidenta

Káhira – Nositel Nobelovy ceny míru a bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej oznámil, že letos bude kandidovat na funkci egyptského prezidenta. Dřív přitom prohlašoval, že tato funkce není jeho cílem. Do Egypta se vrátil během protestů proti prezidentovi Husnímu Mubarakovi, aby podpořil demokratizaci země. Žádá novou ústavu, ústavní změny ohlásil i marocký král Muhammad VI.

Baradej v televizi odmítl návrhy na reformu egyptské ústavy, které ohlásila po svržení prezidenta Husního Mubaraka armáda. Podle jeho názoru je třeba vytvořit zcela novou ústavu. Výbor ustavený pro vypracování změn v ústavě navrhl zkrátit prezidentský mandát na čtyři roky a možnost pouze dvojího zvolení. K návrhům změn v ústavě by se mělo vyjádřit obyvatelstvo v referendu 19. března.

Muhammad Baradej v talk-show soukromé egyptské televizní stanice ONTV:

„Když se dveře k prezidentské nominaci otevřou, budu se o post ucházet.“

Baradej navrhované ústavní změny označil za povrchní. Podle jeho názoru neomezují dostatečně pravomoci prezidenta a nedávají politickým stranám dostatek času na to, aby se v nových podmínkách zformovaly. Vyzval vojenské vládce, aby návrh změn odvolali nebo posunuli datum referenda.

Marocký král a jemenský prezident slibují ústavní změny

Referendum o nové ústavě a změnu volebního systému dnes slíbil také jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih. Učinil tak v projevu vysílaném státní televizí. V jemenských městech se téměř každodenně konají protesty, jimiž si Jemenci chtějí vynutit prezidentovo odstoupení a politické reformy. Sálih odstoupit odmítá, ale slíbil, že ve volebním roce 2013 už o další mandát usilovat nebude. Jemenu vládne 32 let. Dnes zopakoval, že hodlá „nadále chránit“ účastníky manifestací bez ohledu na to, zda půjde o odpůrce nebo stoupence jeho režimu.

Ve středu ústavní změny slíbil i marocký král Muhammad VI. Ty mají posílit demokracii a dát větší pravomoci regionům. V rozhlasovém a televizním projevu král ohlásil vytvoření zvláštní komise, která návrhy na ústavní novelu posoudí a svá doporučení pak předloží do června. Změnu ústavy přislíbil král už minulý týden na setkání se zástupci odborů. Za politické a sociální reformy demonstrovalo o víkendu v centru hlavního města Rabatu několik stovek lidí.

V Saúdské Arábii policie zakročila proti demonstrantům

Proti asi 8 stovkám demonstrantů dnes v Katífu tvrdě zasáhla saúdskoarabská policie. Policie účastníky protestního pochodu rozehnala, použila proti nim granáty a střílela na ně. Údajně byli postřeleni tři demonstranti. Vláda navíc v Rijádu varovala aktivisty, že rázně zakročí proti plánovaným protestním akcím, které se chystají zítra.

Marocký král Muhammad VI.
Marocký král Muhammad VI.
Více fotek
  • Marocký král Muhammad VI. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2384/238335.jpg
  • Muhammad VI. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2384/238334.jpg