Kontroverzní kniha tvrdí, že Poláci vydělávali na holocaustu

Varšava - V Polsku vyšla nová kniha kontroverzního amerického historika polsko- židovského původu Jana Tomasze Grosse. Autor v ní viní Poláky, že se za druhé světové války podíleli na vyvražďování Židů a že se na obětech holocaustu obohacovali. Proto Gross nazval knihu Zlaté žně.

„O knihu je velký zájem, za dopoledne jsme prodali přes 40 výtisků,“ říká majitelka knihkupectví Jolanta Konicka. Gross v knize totiž nabízí nezvyklý pohled na dobu druhé světové války. Tvrdí, že se Poláci obohacovali na umírání Židů.  

Jan Tomasz Gross v knize píše, že utrpení Židů Polákům přineslo „zlaté žně“ a že Poláci mají na svědomí smrt několika desítek tisíc Židů. Gross jako konkrétní příklad uvádí případ, kdy Poláci v židovských masových hrobech na území někdejšího nacistického vyhlazovacího tábora v Treblince hledali zlato. Jako důkaz předkládá Gross fotografii, na které místní lidé stojí nad hromadou lidských lebek.   

Video Vstup Miroslava Karase
video

Vstup Miroslava Karase

Kritici Grossovi vyčítají, že kniha je tendenční a že nemá nic společného s vědeckou prací. „Pravda je komplikovaná, k vykrádání hrobů docházelo, ale současně v okolí stejně jako v celém Polsku žily rodiny, které Židy za války ukrývaly,“ poznamenává historik Edward Kopówka.


Jan Tomasz Gross je synem Žida a Polky, která budoucímu otci svého dítěte během války zachránila život. V roce 1969 i s rodiči emigroval do USA, kde se stal sociologem, přednášel na Yale a dalších univerzitách včetně Harvardu. Nyní je profesorem Princetonské univerzity. Do konce 90. let ho polští historici oceňovali jako badatele, který popisoval osudy Poláků během okupace. Dnes jsou v názoru na něj rozděleni. Někteří ho stále hájí, jiní tvrdí, že jeho práce nemají se seriózním historickým výzkumem nic společného.