Sarkozy a Cameron vyzývají k uznání libyjských povstalců

Paříž/Londýn – Před dnešním zasedáním summitu Evropské unie vyzvala Francie a Británie své partnery k uznání povstalecké libyjské Národní rady za zástupce libyjského lidu. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy je prý navíc připraven navrhnout na dnešní vrcholné schůzce v Bruselu cílené letecké údery v Libyi na pomoc tamním vzbouřencům. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg odmítl Národní radu uznat, Sarkozyho postup poněkud zaskočil celou EU.

Libyjská Národní rada je podle Francie a Velké Británie jedinou životaschopnou politickou skupinou v zemi. „Je nám jasné, že (libyjský) režim ztratil veškerou legitimitu. Muammar Kaddáfí a jeho klika musí odejít, aby skončilo utrpení libyjského lidu,“ uvedli ve společném prohlášení Sarkozy a britský premiér David Cameron. Prohlášení zaslali unijnímu prezidentovi Hermanu Van Rompuyovi.

Uznáním orgánu povstalců za představitele libyjského lidu překvapila partnery samotná Paříž, která navíc poté vyjádřila připravenost navrhnout na dnešním summitu letecké údery proti Kaddáfího režimu, uvedly agentury AFP a Reuters s odvoláním na nejmenované oficiální francouzské zdroje.

Video Hlavy států a vlád Evropské unie míří do Bruselu
video

Hlavy států a vlád Evropské unie míří do Bruselu

Shoda panuje spíše na deklaratorní úrovni

Partneři EU jsou ohledně osudu libyjského režimu zatím s to najít shodu spíše na deklarativní úrovni, ale stěží o konkrétních opatřeních. Sarkozy a Cameron ve čtvrtečním společném prohlášení podpořili možnost bezletové zóny, která by zamezila útokům Kaddáfího letectva na vzbouřence. Například Německo ale již dříve uvedlo, že je „skeptické“ vůči zavedení bezletové zóny a Itálie podmínila svou podporu zóny souhlasem Ligy arabských států. Ta v minulých dnech společně s Organizací islámské konference naznačila, že by s tím souhlasila.

Česká republika však ve čtvrtek Národní radu odmítla uznat. Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga není zatím jasné, kdo přesně za ní stojí, ani jakou má legitimitu. Jednat je podle něj třeba se všemi opozičními seskupeními v této severoafrické zemi sužované násilnostmi.

Podle některých odborníků by snaha zakázat Kaddáfího režimu létat byla vojenskou operací, která by si vyžádala bombardování libyjského systému protivzdušné obrany. Například Řím účast na úderech v Libyi odmítl.