Jakou budoucnost má město, které spolkla tsunami?

Kasennuma (Japonsko) - Ještě před týdnem bylo japonské město Kasennuma oblíbeným cílem turistů a důležitým centrem japonských rybářů. Teď leží v troskách. Město zničila vlna tsunami a zkázu dokonaly následné požáry. Místní tvrdí, že zmizelo na deset tisíc lidí. Na místě natáčel zvláštní zpravodaj ČT Tomáš Etzler.

Město Kasennuma nezasáhla vlna tsunami poprvé. V minulosti ale bylo v ulicích maximálně několik centimetrů vody. Tentokrát vlna vystoupala až do druhého patra, tedy do výšky téměř deseti metrů. 

Manželé Endovi před tsunami utekli, ale jejich dům je zničen a rybárenský podnik odnesla voda. „V životě jsme tady takovou katastrofu neměli. Všichni jsme v šoku. My jsme přežili a musíme to považovat za ohromné štěstí. Nikdo ale netuší, jaká bude naše budoucnost,“ říká Joširo Endo. Voda v domě zničila všechny místnosti, Endovi ale dál žijí uvnitř - bez elektřiny, topení nebo tekoucí vody. Domy v okolí vlna odnesla. O osudu svých sousedů nemají tušení. 

Video Reportáž Tomáše Etzlera
video

Reportáž Tomáše Etzlera

Tsunami poškodila obrovské nádrže paliva pro rybářské lodě a miliony litrů benzinu začaly hořet. Rozsáhlý požár pak dokončil zkázu města. Pět set hasičů z Tokia se přesto nevzdává. Dál pátrají po lidech, kteří mohou přežívat v troskách. Uvědomují si, že v horšícím se počasí jsou jejich šance minimální. V oblasti začalo sněžit a to velmi zpomaluje práci záchranářů. 

Místní si navíc stěžují, že záchranáři přijeli pozdě, až tři dny po katastrofě. „Není tady nikdo, kdo by nám pomohl najít mé rodiče. Z domu nám to tady pěšky trvá přes dvě hodiny a musíme je hledat sami. Ale pro dva lidi je nemožné je najít. Naprosto netuším, co mám teď dělat,“ říká Miho Sugawara. 

Podle všeho nebude možné město opravit. To, co zbylo, se bude muset zbourat a vše vybudovat znovu. Místní se obávají, že starší lidé na to nebudou mít sílu a mladí odejdou. Všechny tak čekají měsíce nejistoty a roky těžkého života.

Dům Endových
Dům Endových
Více fotek
  • Dům Endových autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2399/239888.jpg
  • Město Kasennuma autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2399/239889.jpg