Kaddáfí: Dnes zaútočím na Benghází. Bez slitování

Tripolis - Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v proslovu k obyvatelům Benghází řekl, že útok na toto město, které je hlavní baštou povstalců, začne dnes večer. Nabídl zároveň amnestii těm, kdo se vzdají, a prohlásil, že pro ostatní „nebude slitování“. Libyjské ministerstvo obrany dnes varovalo před jakoukoli zahraniční vojenskou intervencí a pohrozilo odvetnými útoky na civilní i vojenské cíle. Jeho prohlášení bylo vydáno několik hodin před hlasováním Rady bezpečnosti OSN o návrhu rezoluce o vyhlášení takzvané bezletové zóny nad Libyí.

„Jakákoli zahraniční vojenská operace proti Libyi vystaví veškerou vzdušnou a námořní dopravu ve Středomoří do nebezpečí. Jakýkoli pohyblivý civilní nebo vojenský objekt bude terčem libyjské protiofenzívy. A středomořská pánev bude vystavena vážnému nebezpečí nejen v krátkodobém, ale i dlouhodobém výhledu,“ citovala agentura AFP mluvčího ministerstva obrany.

Rada bezpečnosti má o rezoluci k Libyi hlasovat ve 23:00 SEČ. Podle agentury Reuters, která návrh dokumentu získala, se v něm předpokládá vytvoření bezletové zóny a „všechny nezbytné kroky“ k ochraně ohrožených civilistů. Podle agentury tato formulace ponechává otevřenu možnost leteckých úderů na obranu Benghází, které je hlavní baštou povstalců. Návrh, podaný Francií, Británií a Libanonem, ale vylučuje jakoukoli „okupační sílu“.

Rada ve středu o návrhu jednala osm hodin a dnes jednání obnovila. Bude-li rezoluce schválena, začne platit bezodkladně. Ke schválení jsou zapotřebí hlasy devíti z 15 členů Rady, přičemž nesmí přijít veto nikoho z pěti stálých členů. Z těch se k bezletové zóně staví odmítavě nebo chladně Čína a Rusko. Z nestálých členů mají výhrady Němci, Indové a Jihoafričané. Francouzský diplomatický zdroj ale vyslovil názor, že se rezoluci podaří schválit. Na vojenské akci potřebné k prosazení zákazu letů nad Libyí by se podle něho mohly podílet Francie, Británie, možná USA a jeden nebo víc arabských států.

Ruský velvyslanec Vitalij Čurkin řekl, že jeho země předložila vlastní, mnohem kratší návrh rezoluce, který požaduje příměří mezi znepřátelenými stranami.

Kaddáfí dnes večer v rozhlasovém a televizním proslovu řekl, že útok jeho sil na Benghází začne ještě dnes. Neozbrojení lidé se podle něho nemají čeho bát, ale každý dům bude prohledán. Ti, kdo dnes večer složí zbraně a uprchnou, nebudoupronásledováni, ale s těmi, kdo se nevzdají, „nebude slitování“. „Připravte se, přijdeme dnes večer. Vyženeme z Benghází zrádce. S tou maškarádou je potřeba skončit,“ prohlásil libyjský vůdce.

Už předtím během dneška ohlásil rozhodující bitvu o město Misuráta na západě země. Státní televize oznámila, že vládní síly už ho dobyly a nyní ho „čistí od lidí ze zločineckých ozbrojených gangů“ a že už se také dostaly na předměstí Benghází. Televizní zprávy o dobytí Misuráty tamní obyvatelé a povstalci popírali.

Z Benghází libyjská televize informovala, že na tamním letišti jsou slyšet exploze a střelba, a podle svědků citovaných agenturou DPA letiště v Benghází bombardovalo Kaddáfího letectvo. Mezinárodní lety sem byly už dříve zastaveny.