Libye hrozí „křižákům“ odvetou, boje pokračují

Tripolis – Libye zastavila spolupráci s Evropou v oblasti nelegálního přistěhovalectví a požádala o svolání naléhavé schůzky Rady bezpečnosti OSN. Režim Muammara Kaddáfího tak reagoval na vzdušné údery, které západní spojenci zahájili v sobotu na základě čtvrteční rezoluce RB OSN. Libyjský vůdce pohrozil Západu za „křižáckou agresi“ odvetou a označil rezoluci za neplatnou. Nálety a raketové útoky na Tripolis pokračovaly i v noci na dnešek, Kaddáfího jednotky také podle televize Al-Džazíra znovu ostřelovaly baštu povstalců v Benghází.

Libyjská státní televize oznámila, že při dosavadních úderech západních sil zahynulo v civilních oblastech 48 lidí a 150 dalších bylo zraněno. Zasaženy byly Tripolis, Syrta, Benghází, Misuráta a Zuára.

Nad vojenskou intervencí v Libyi vyjádřily politování Čína i Rusko, které se zdržely čtvrtečního hlasování o rezoluci Rady bezpečnosti OSN. Peking zdůraznil, že respektuje suverenitu, nezávislost, jednotu a územní celistvost Libye, nicméně nevyzval k příměří.

Video Západní spojenci zasahují v Libyi
video

Západní spojenci zasahují v Libyi

K okamžitému ukončení násilností vyzvaly země Africké unie, podpořily ale „legitimitu požadavků libyjského lidu na demokracii, politickou reformu, spravedlnost, mír a bezpečnost“. Navrhly také setkání zástupců Ligy arabských států, Organizace islámských států, Evropské unie a OSN. To by se konalo 25. března v Addis Abebě a mělo by ustavit mechanismus konzultací pro společné řešení krize v Libyi.

Terčem spojeneckých útoků se v první fázi stalo přes 20 libyjských zařízení, která by mohla představovat nebezpečí pro spojenecké piloty nebo libyjský lid. Jde především o objekty okolo metropole Tripolisu a měst Misuráta a Benghází. Libyjská protiletadlová obrana byla útokem údajně těžce poškozena. Letecké údery v noci ohlásila rovněž Británie, která zaútočila letadly Tornado a řízenými střelami Stormshadow.

Vojenská účast v Odyssey Dawn:

Británie: bojové letouny Typhoon a Tornado, průzkumné letouny, válečné lodě Westminster a Cumberland, ponorky třídy Trafalgar
Francie: 20 bojových letounů Mirage a Rafale, nejméně jeden průzkumný letoun, letadlová loď Charles de Gaulle a bitevní lodě; útoky vede ze základny Solenzara na Korsice
USA: válečné lodě Barry, Stout a Mount Whitney, ponorky Newport News a Providence
Itálie: nabízí základnu NATO v Neapoli jako velící středisko pro libyjskou operaci a dává k dispozici i sedm dalších základen (Amendola, Gioia del Colle, Sigonella, Aviano, Trapani, Decimomannu a Pantelleria); letouny Tornado a Eurofighter
Kanada: šest stíhaček F-18 a 140 vojáků, válečná loď Charlottetown

Do operace Odyssey Dawn se zapojila koalice pěti zemí - Francie, Spojených států, Británie, Kanady a Itálie. Vojenskou účast potvrdilo také několik dalších evropských států včetně Belgie, Nizozemska, Dánska a Norska. K Libyi odstartovaly také dvě španělské stíhačky, Spojené arabské emiráty spojencům přislíbily 24 letadel a Katar až šest strojů. Do operací se zřejmě později zapojí i NATO, Česká republika ani Německo se bojových akcí nezúčastní.

Kaddáfí v sobotu večer v projevu k národu prohlásil, že otevře sklady a vydá lidem veškeré zbraně k obraně Libye před útokem západních sil. Libyjci podle něj čelí „koloniální a křižácké agresi“. Pohrozil Západu odvetou a vyzval obyvatele arabských a islámských zemí, Latinské Ameriky, Asie a Afriky, aby stáli po boku „hrdinného“ libyjského lidu v jeho boji proti nepříteli. Západní agrese podle něj jen zvýší sílu, odhodlání a jednotu libyjského lidu. V Kaddáfího silně opevněné části Tripolisu se v sobotu večer shromáždily tisíce Libyjců, aby vytvořily lidský štít proti možným vzdušným útokům spojeneckých sil.

Libyjci budou podle Kaddáfího bojovat na základě práva na sebeobranu dle článku 51 Charty OSN. Tripolis také po sobotních útocích pokládá za neplatnou čtvrteční rezoluci Rady bezpečnosti OSN ohledně bezletové zóny nad Libyí, kterou prý dodržoval. Zdůraznil přitom své právo na opětovné využívání svého letectva. Podle televize Al-Džazíra Kaddáfího vojáci v noci na neděli znovu ostřelovali tanky a raketami baštu rebelů v Benghází.

Libye také zastavila spolupráci s Evropou ohledně nelegálního přistěhovalectví. Libyjské úřady již dříve varovaly, že v případě vměšování Evropanů do situace v Libyi přeruší spolupráci s EU v boji proti nelegální migraci. Právě přes Libyi vedou významné cesty nelegálních přistěhovalců z Afriky do Evropy. Odhaduje se, že v Libyi je nyní kolem 1,5 milionu nelegálních migrantů převážně ze subsaharské Afriky.

Muammar Kaddáfí
Muammar Kaddáfí
Více fotek
  • Muammar Kaddáfí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2364/236336.jpg
  • Vypálení rakety Tomahawk z amerického křižníku Barry autor: U.S. Navy, Jonathan Sunderman, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2407/240634.jpg
  • Vypálení rakety Tomahawk z amerického křižníku Barry autor: U.S. Navy, Jonathan Sunderman, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2407/240635.jpg