V Sýrii sílí protivládní protesty

Saná/Damašek - Sýrií otřásá už třetí den protivládních protestů. Demonstranti vypálili ve městě Deraá ústředí vládní strany Baath, soudní palác a dvě pobočky mobilních operátorů, jedna z nich patří bratranci prezidenta Assada. Tisíce lidí žádaly ukončení 48 let trvajícího výjimečného stavu. Policie proti nim použila slzný plyn, v provizorní nemocnici v mešitě skončilo 40 lidí, kteří se ho nadýchali. Protesty začaly v pátek, za osvobození 15 školáků zatčených za psaní protestních grafit. Policisté tehdy zastřelili 4 demonstranty.

Demonstrace v syrském městě Deraá provázela příjezd vládní delegace, která chtěla kondolovat pozůstalým po dvou zabitých účastnících páteční demonstrace. Syrská vláda se také pokusila zmírnit napětí oznámením, že okamžitě propustí 15 dětí, které policie zadržela kvůli protivládním protestům, děti totiž malovaly na zeď nápisy namířené proti vládě.  Policejní zákrok proti mládeži vyvolal rozhořčení místních obyvatel. Při páteční pokojné demonstraci po střelbě zemřeli dva lidé. 

Jemenský prezident rozpustil vládu 

Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih dnes propustil celou vládu a sestavuje novou. Důvod neuvedl, ale začali ho opouštět političtí spojenci, nejnověji velvyslanec v OSN. Země se bouří, policie v pátek po bohoslužbách postřílela 52 demonstrantů. Jejich pohřby byly roznětkou k dalšímu odporu. 

Prezident Sálih je u moci třicet let, po krveprolití vyhlásil na třicet dní výjimečný stav omezující právo shromažďování a svobodu pohybu. Rozšířil také pravomoc policie zatýkat a provádět prohlídky.