Lidé si přijeli k mexickým pyramidám pro energii

Ciudad de Mexico – K pyramidám mexického Teotihuacánu přilákala jarní rovnodennost davy nadšenců. U starobylého poutního místa zaniklé kultury lidé očekávali východ Slunce. Symbolicky při něm přijímali energii prvních jarních paprsků.

Tisíce lidí vystoupaly na pyramidu Slunce v Teotihuacánu, aby zde zahájili jaro a přijali energii z vesmíru. Zvedli ruce, aby se dotkli vycházející žhavé hvězdy. „Říká se, že během rovnodennosti vysílá vesmír veškerou svoji pozitivní energii, a člověk je tu, aby tu energii mohl přijímat,“ říká účastnice akce Margarita Castillová.

Lidé se na oslavě oblékli do bílých šatů a tančili rituální tance. Někteří přinesli amulety a krystaly – pro lepší komunikaci se Sluncem. „Cílem je nabrat sílu slunečních paprsků. Teď můžu říct, že mám energii na celý příští rok. Uvidíme, jestli se za rok vrátím,“ uvažuje Horacio Lopez.

Památné místo bylo patrně centrem dosud málo probádané mezoamerické kultury, která obývala území dnešního Mexika asi do roku 600 našeho letopočtu. Odborníci věří, že tehdejší lidé pyramidu postavili jako posvátnou horu, která je bude chránit před zlem dvou blízkých sopek - v té době velmi aktivních. Stavbu zasvětili Slunci a název Teotihuacán znamená „místo, kde se muži stávají Bohy“.