Japonská policie odhaduje počet mrtvých až na 20 tisíc

Tokio - Ničivé zemětřesení a následná vlna tsunami, které minulý týden postihly sever Japonska, mají 9 199 potvrzených obětí a přes 13 786 pohřešovaných. Oznámila to policie, která odhaduje, že počet mrtvých dosáhne až 20 tisíc. Policie prefektury Mijagi se domnívá, že jenom v této nejpostiženější části země bude 15 tisíc obětí. Teplota tří nejvíce sledovaných reaktorů poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima 1 dnes opět stoupla. Nad dvěma z nich se dočasně objevila pára, která pak po úspěšném ochlazování opět prakticky zmizela. Vysokou teplotu si zatím ještě udržuje reaktor číslo 1. Podle agentury Kjódó převyšuje radiace u Fukušimy 1600krát normu.

Personál elektrárny znovu pracuje na poškozeném prvním a čtvrtém reaktoru. V pondělí odpoledne byl kvůli úniku páry a kouře z reaktorů dva a tři z místa odvolán. I přesto, že jaderný úřad ubezpečil, že se míra radiace nezvýšila, objevily se zprávy, že se část radioaktivního materiálu dostala do oceánu.

Dlouhodobé hledisko

„Co už je na trhu, neublíží zdraví. Jedině z dlouhodobého hlediska. Prosím, nepanikařte,“ říká Jukio Edano, mluvčí japonské vlády.

Video Na elektrárně Fukušima opět pokračují práce
video

Na elektrárně Fukušima opět pokračují práce

Na elektrárně Fukušima opět pokračují práce

22.03.

V Japonsku jsou bez střechy nad hlavou desetitisíce lidí

Světová zdravotnická organizace navíc zjistila, že radiace zjištěná v jídle je větší, než se čekalo.

Zákaz vývozu mléka nebo špenátu už platí ve čtyřech prefekturách. Radioaktivita se našla i 120 kilometrů od elektrárny. Zpřísnění kontrol okamžitě ohlásily Čína, Jižní Korea, Indonésie a Tchaj-wan.

Slabá radioaktivita z Fukušimy dorazila na Island

Radioaktivní prach z poškozené japonské jaderné elektrárny dorazil přes Tichomoří a Severní Ameriku až do Evropy. Vědci částice zaznamenali na Islandu. Lidé tím ale nijak ohroženi nejsou, protože se prach v následujících dnech v atmosféře fakticky rozpustí. Částice byly v minulých dnech patrné i v regionu Pacifiku a Severní Ameriky. Zatím ve Fukušimě nadále stoupá kouř, podle japonských inženýrů ale jde jen o páru z nádrže s vyhořelým palivem.

Technikům se podařilo natáhnout elektrické kabely až k chladicím systémům. Chlazení poškozených reaktorů ale stihnou spustit nejdříve ve středu. Japonská vláda oznámila, že není třeba rozšířit dvacetikilometrovou evakuační zónu kolem elektrárny. Do bezpečí z ní bylo převezeno 170 tisíc lidí.

První identifikovanou americkou obětí katastrofy je čtyřiadvacetiletá Taylor Andersonová. Učila v Japonsku angličtinu a její tělo bylo mezi oběťmi ve městě Išinomaki. Americké velvyslanectví už informovalo její rodiče. Američanka se měla do USA vrátit v srpnu.