Afghánské jednotky budou kontrolovat sedm oblastí

Kábul - Afghánské bezpečnostní síly převezmou od července zajišťování bezpečnosti v sedmi oblastech na různých místech země. Oznámil to prezident Hamíd Karzáí. Konkrétně jde o metropole provincií Hílmand (Laškargáh) na jihu země, Herát (Herát) na západě, Balch (Mazáre Šaríf) na severu a Laghmán (Metarlam) na východě Afghánistánu. Na seznamu jsou také celé provincie Bámján a Pandžšír, v nichž se neodehrávají žádné nebo jen minimální střety, a provincie Kábul s výjimkou neklidného okresu Surobi. Proces přebírání odpovědnosti bude podle Karzáího později pokračovat z metropolí do vlastních provincií. Tálibán označil prezidentův projev za čistě symbolický.

Karzáí si v projevu na shromáždění bezpečnostních a dalších činitelů v kábulské vojenské akademii neodpustil kritiku úsilí mezinárodního společenství a snažil se hrát na nacionalistickou strunu. Řekl, že povstání podněcují i noční útoky, civilní oběti a nezodpovědná zatýkání. Zejména musí skončit zabíjení civilistů. Prezident také znovu vyzval Tálibán, aby se připojil k mírovému procesu.

Hamíd Karzáí:

„Afghánský lid nechce, aby obrana jeho země byla v rukou kohokoliv jiného. Chceme ukončit tuhle krvavou válku, musíme tuhle zemi dovést k míru všemi prostředky.“

0

Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid označil Karzáího projev za čistě symbolický, protože zemi okupují tisíce zahraničních vojáků. Jen čas podle něho ukáže, jestli mohou afghánské síly zabezpečit převzaté oblasti.

Prohlášení Tálibánu:

„Budeme bojovat, dokud poslední zahraniční voják neodejde. Kterékoliv místo, na němž jsou cizí jednotky, bude terčem útoku.“

0

Předávání odpovědnosti za bezpečnost afghánským silám by mělo být završeno do konce roku 2014. Analytikové varovali před zanesením Laškargáhu na seznam v první fázi procesu. Mohlo by to vyvolat prudkou reakci Tálibánu, který by mohl chtít ukázat křehkost schopností afghánských sil.