V Japonsku platí další zákaz konzumace potravin

Tokio - Japonsko zakázalo prodej dalších potravin z okolí jaderné elektrárny Fukušima. Spojené státy zakázaly dovoz mléka, ovoce a zeleniny z této oblasti, stejný krok zvažuje Jižní Korea. V Tokiu byl naměřen zvýšený stupeň radiace v čističce a úřady doporučily, aby rodiče nedávali dětem pít vodu z kohoutku. Ve Fukušimě, poškozené zemětřesením a vlnou tsunami, dnes stoupla radiace na druhém reaktoru a poté se objevil černý dým neznámého původu nad blokem nejrizikovějšího, třetího reaktoru. Byla tu opět naměřena zvýšená radioaktivita a záchranné práce na druhém reaktoru byly znovu přerušeny. Oblast nedaleko Fukušimy dnes navíc zasáhlo další zemětřesení. Mělo intenzitu 4,7 stupně Richterovy škály a nezpůsobilo další škody.

Japonské úřady dnes oznámily, že z vodovodů v Tokiu teče voda kontaminovaná radiací. Pro děti může být nebezpečná. Radioaktivního jódu totiž obsahuje 2krát víc, než pro dětský organismus připouští zdravotní norma. Jde o další dopad havárie jaderné elektrárny Fukušima, kterou poškodila 10metrová vlna tsunami.

Expertízy v běžné vodě odhalily dávku záření, která u kojenců může vyvolat rakovinu štítné žlázy. „Tyto limity byly ale stanoveny pro dlouhodobou konzumaci. Kdo nesežene jinou vodu, může pít z kohoutku,“ říká Ei Jošida, šéf vodárenského oddělení tokijské radnice.

Video Reportáž Jana Moláčka
video

Reportáž Jana Moláčka

Mezitím odborníci ve Fukušimě dál bojují s poškozenými reaktory. Inženýři doufají, že se jim dnes podaří zprovoznit chladicí systém třetího reaktoru. Japonskem se šíří další obavy z radiace, z oblasti kolem elektrárny se teď kromě mléka a špenátu nesmí vyvážet a prodávat další produkty, například brokolice a některé druhy listové zeleniny. Úřady sledují také úroveň zamoření u mořských plodů a ryb. „Nebudeme mít zákazníky a ti, co přijdou, budou pečlivě vybírat, které ryby si koupí. Takže si myslím, že cena se zvýší a my se dostaneme do velkých problémů,“ podotkl prodavač ryb Yoshiaki Saito.

Problémy zůstávají v prvním reaktoru

Únik radiace z poškozené elektrárny Fukušima se nedaří zastavit. Zaměstnanci chladí třetí reaktor pomocí speciálního hasicího zařízení. Už se jim podařilo obnovit přívod elektřiny do jeho kontrolní místnosti a dnes by chtěli zprovoznit chladicí systém. Problémy ale mají i jinde, v reaktoru číslo jedna naměřili 400 stupňů Celsia.

Zprovoznit chladicí systémy ve všech reaktorech by mohlo trvat i několik měsíců. Úřady už z oblasti kolem elektrárny evakuovaly desítky tisíc osob. Lidí, kteří museli své domovy opustit, je ale mnohem víc. Na severu země, který zdevastovalo zemětřesení a vlny tsunami, záchranáři stále prohledávají trosky. „Venku jsou všude mrtvá těla a všechny domy zmizely. Pořád mám pocit, že je to jen noční můra,“ vyjádřil se chirurg Kenji Námahami.

V evakuačních centrech zůstává asi tři sta tisíc Japonců. Desítky jich už kvůli nedostatečné péči a zimě zemřely. Škody po zemětřesení a tsunami se budou podle vlády pohybovat mezi 200 až 300 miliardami dolarů. Bude to nejnákladnější katastrofa vůbec.

/*json*/{"map":{"lat":37.424707171687,"lng":141.03269577026,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":37.424843496897,"lng":141.03578567505,"type":"18","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Slabá radioaktivita dorazí nad Evropu, Česko neohrozí

Radioaktivní prach z Fukušimy 1 má dnes dorazit nad střední Evropu. Obyvatele ale neohrozí, protože úroveň radiace bude velmi nízká, uvedl německý úřad pro životní prostředí. Český hydrometeorologický úřad (ČHMÚ) neočekává, že by se radioaktivní částice dostaly nad Českou republiku.

Radioaktivita bude tak nízká, že ji bude možné naměřit jen za použití velmi nákladných metod, uvedl Erich Wirth z německého úřadu. Wirth předpokládá, že běžnou úroveň záření, která se pohybuje kolem 70 nanosievertů za hodinu, radioaktivní prach z Japonska „prakticky neovlivní“.

Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost předpověděl, že částice, které nyní pravděpodobně dorazí i do Francie, budou tisíckrát až desetitisíckrát slabší než ty, které v roce 1986 dorazily do země po jaderné katastrofě v Černobylu na Ukrajině.

Slovinská elektrárna se automaticky vypnula

Dnes se automaticky vypnula jediná slovinská jaderná elektrárna Krško. Údajně zde došlo k malému incidentu, radiace ale prý neunikla. Ráno selhalo elektrické vedení. Technici teď pokračují na odstraňování závady. Elektrárna leží asi 30 kilometrů západně od Záhřebu a je ve společném vlastnictví Slovinska a Chorvatska. „Riziko radiace je nulové,“ uvedla mluvčí elektrárny.

Úder tsunami v Japonsku
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Sadatsugu Tomisawa