Voják, jenž pózoval s mrtvolami Afghánců, dostal 24 let vězení

Washington – Americký voják Jeremy Morlock půjde za vraždu tří civilistů v Afghánistánu na 24 let do vězení. Rozhodl o tom dnes soud ve Washingtonu. Morlock patřil ke skupině vojáků, kteří loni zavraždili neozbrojené Afghánce v jihoafghánské provincii Kandahár. S oběťmi se přitom vojáci ještě vyfotili. Šokující snímky, na kterých muži pózují s mrtvolami obětí, zveřejnil německý časopis Der Spiegel.

Morlock stanul před americkým soudem kvůli třem vraždám civilistů v Afghánistánu. Voják se přiznal, že zaútočil se skupinou kolegů na pokojné Afghánce, kteří je nijak neohrožovali. Přímo Morlock vraždy zorganizoval a naplánoval. Vojáci k obětem naaranžovali i zbraně, aby vyvolali dojem, že na ně oběti zaútočily.

Vojáci se dokonce s oběťmi vyfotili, šokující snímky zveřejnil německý časopis. Na jednom snímku pózuje Morlock s mrtvolou afghánského civilisty Gulamuddína. Dřepí u zakrvácené mrtvoly a usmívá se.

Kromě vraždy se dvaadvacetiletý Morlock přiznal i ke spiknutí a nezákonnému užívání drog. Muži hrozilo doživotí, soudce o takovém trestu vážně uvažoval, nakonec ale Morlockovi přilepšilo, že se ke všemu přiznal. Dostal nakonec 24 let vězení, po osmi letech pak může požádat o podmínečné propuštění.

Spolu s Morlockem vojenští soudci obvinili čtyři další vojáky z 5. Strykerovy brigády 2. pěchotní divize americké armády. Dalších sedm jiných vojáků z Morlockovy jednotky se bude zodpovídat z toho, že činy svých spolubojovníků kryli.

Skandální fotografie amerických vojáků se zabitým afghánským civilistou
Zdroj: Der Spiegel
Autor: ČT24